Hádka amerických superstar. V hudbě vládne bílý feminismus

pej
Aktualizováno 24. 7. 2015 13:34
Přestřelka Nicki Minaj a Taylor Swift na Twitteru vyvolala celospolečenskou diskusi o americkém hudebním průmyslu, feminismu i rasismu.
Taylor Swift
Taylor Swift | Foto: ČTK

Los Angeles - Letošní nominace na hudební ceny MTV vyvolaly ostrou výměnu názorů mezi zpěvačkou Taylor Swift a americkou raperkou Nicki Minaj, která na Twitteru obvinila americký hudební průmysl z rasismu.

Spor vedený víceméně v přátelském duchu přerostl ve celospolečenskou debatu o problematice "bílého feminismu", informoval britský The Guardian.

"Kdybych vypadala jinak, určitě by můj klip nominován byl. Stačí totiž, abyste byla štíhlou a bílou zpěvačkou, a dopadne to jinak," napsala Nicki Minaj, podle které je hudební průmysl nespravedlivý vůči černoškám. "Černošské zpěvačky toho pro populární hudbu udělaly opravdu hodně. Nikdo se jim ale za to pořádně neodvděčil," napsala.

Na její vyjádření zanedlouho reagovala Taylor Swift, která se podle názoru zahraničních médií cítila být právem dotčená. S Beyoncé jsou totiž jediné dvě ženy nominované ve vybrané pětici na nejlepší videoklip roku.

"Nemohu dělat nic, jen vás mít ráda a podporovat vás, ale uvědomujete si, že takhle vrážíte klín především mezi nás ženy? Podobný příspěvek bych spíš čekala od nějakého muže," odpověděla Taylor Swift.

Trnem v oku a zrodem dalších diskusí se stal až další z příspěvků Taylor Swift, ve kterém se evidentně snažila bránit hudební průmysl kvůli nařčení z rasismu. Nominaci totiž mohl Nicky Minaj "vzít" i jeden ze tří nominovaných mužů. Snažila se tak rasistický podtext sporu svést na boj s nerovností pohlaví.

Podle kulturní redaktorky deníku The Huffington Post takové jednání není ničím jiným než "bílým feminismem".

"Tento argument je úžasnou ukázkou toho, jak bílé feministky podkopávají černé ženy. Všechno svádí na problém pohlaví, aby nemusely mluvit o rase. Naivně se přitom domnívají, že bílé a barevné ženy zažívají stejný druh sexismu a útlaku,“ uvedla.

Upozorňuje také, že bílý feminismus není v žádném případě kritikou všech feministek světlé pleti a rozhodně není zlehčováním jejich významu v emancipaci. "Nejde o útok na ženy, jako je Taylor Swift. Stejně tak to neznamená, že pokud bráníte Nicki Minaj, jste správnou feministkou či správným feministou," upřesnila.

Podle ní by se ale bílé ženy, které jsou tak slavné jako Swift, měly rozmyslet, jaké názory a postoje budou na veřejnosti ventilovat.

Do diskuse se posléze vložila i Katy Perry, která na Twitteru označila obranný postoj Taylor Swift za ironii a totální "úlet". Ve svém příspěvku rovněž zmínila barbadoskou kolegyni Rihannu, jejíž videoklip Bitch Better Have My Money je porotou MTV zcela přehlížen.

Taylor Swift se po vlně kritiky americké raperce nakonec omluvila. "Byla jsem zbytečně vztahovačná. Myslela jsem si, že se to celá týká mě a zcela mi unikla pointa. Moc se omlouvám, Nicki," omluvila se Swift. Nicki Minaj její omluvu přijala. "Moc to pro mne znamená, děkuju Taylor,“ dodala.

Nicki Minaj - Anaconda | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 37 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy