Hádka amerických superstar. V hudbě vládne bílý feminismus

pej
Aktualizováno 24. 7. 2015 13:34
Přestřelka Nicki Minaj a Taylor Swift na Twitteru vyvolala celospolečenskou diskusi o americkém hudebním průmyslu, feminismu i rasismu.
Taylor Swift
Taylor Swift | Foto: ČTK

Los Angeles - Letošní nominace na hudební ceny MTV vyvolaly ostrou výměnu názorů mezi zpěvačkou Taylor Swift a americkou raperkou Nicki Minaj, která na Twitteru obvinila americký hudební průmysl z rasismu.

Spor vedený víceméně v přátelském duchu přerostl ve celospolečenskou debatu o problematice "bílého feminismu", informoval britský The Guardian.

"Kdybych vypadala jinak, určitě by můj klip nominován byl. Stačí totiž, abyste byla štíhlou a bílou zpěvačkou, a dopadne to jinak," napsala Nicki Minaj, podle které je hudební průmysl nespravedlivý vůči černoškám. "Černošské zpěvačky toho pro populární hudbu udělaly opravdu hodně. Nikdo se jim ale za to pořádně neodvděčil," napsala.

Na její vyjádření zanedlouho reagovala Taylor Swift, která se podle názoru zahraničních médií cítila být právem dotčená. S Beyoncé jsou totiž jediné dvě ženy nominované ve vybrané pětici na nejlepší videoklip roku.

"Nemohu dělat nic, jen vás mít ráda a podporovat vás, ale uvědomujete si, že takhle vrážíte klín především mezi nás ženy? Podobný příspěvek bych spíš čekala od nějakého muže," odpověděla Taylor Swift.

Trnem v oku a zrodem dalších diskusí se stal až další z příspěvků Taylor Swift, ve kterém se evidentně snažila bránit hudební průmysl kvůli nařčení z rasismu. Nominaci totiž mohl Nicky Minaj "vzít" i jeden ze tří nominovaných mužů. Snažila se tak rasistický podtext sporu svést na boj s nerovností pohlaví.

Podle kulturní redaktorky deníku The Huffington Post takové jednání není ničím jiným než "bílým feminismem".

"Tento argument je úžasnou ukázkou toho, jak bílé feministky podkopávají černé ženy. Všechno svádí na problém pohlaví, aby nemusely mluvit o rase. Naivně se přitom domnívají, že bílé a barevné ženy zažívají stejný druh sexismu a útlaku,“ uvedla.

Upozorňuje také, že bílý feminismus není v žádném případě kritikou všech feministek světlé pleti a rozhodně není zlehčováním jejich významu v emancipaci. "Nejde o útok na ženy, jako je Taylor Swift. Stejně tak to neznamená, že pokud bráníte Nicki Minaj, jste správnou feministkou či správným feministou," upřesnila.

Podle ní by se ale bílé ženy, které jsou tak slavné jako Swift, měly rozmyslet, jaké názory a postoje budou na veřejnosti ventilovat.

Do diskuse se posléze vložila i Katy Perry, která na Twitteru označila obranný postoj Taylor Swift za ironii a totální "úlet". Ve svém příspěvku rovněž zmínila barbadoskou kolegyni Rihannu, jejíž videoklip Bitch Better Have My Money je porotou MTV zcela přehlížen.

Taylor Swift se po vlně kritiky americké raperce nakonec omluvila. "Byla jsem zbytečně vztahovačná. Myslela jsem si, že se to celá týká mě a zcela mi unikla pointa. Moc se omlouvám, Nicki," omluvila se Swift. Nicki Minaj její omluvu přijala. "Moc to pro mne znamená, děkuju Taylor,“ dodala.

Nicki Minaj - Anaconda | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy