Nespavost vyřeší naducaná přikrývka. Uvolní organismus a utiší mysl, zjistili vědci

Magazín Magazín
27. 9. 2020 19:50
Receptů, co dělat, když tělo potřebuje odpočinek, ale mysl se brání a nepřestává chrlit nekonečný příval myšlenek, je mnoho. Od klasického počítání oveček a pravidelného dýchání až po pokusy zklidnit se před ulehnutím do postele některou rutinní činností. Podle švédských vědců ale může být účinným lékem na nespavost i těžká, naducaná přikrývka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výsledky nové studie týmu švédských výzkumníků ze Stockholmu ukázaly, že lidem, kteří po dobu čtyř týdnů pravidelně uléhali pod naducanou přikrývku, se výrazně zlepšila kvalita spánku. Jejich problémy s nespavostí ustoupily, snáze se jim usínalo a během dne byli déle svěží. Informoval o tom web Science Daily zaměřený na zpravodajství z oblasti vědy.

Těžká přikrývka navíc neměla pozitivní vliv jen na jejich potíže s únavou a malátností, ale snížila u zkoumaných také příznaky deprese a úzkosti.

Účastníkům experimentu, kteří nadýchanou přikrývku dostali, se oproti těm, co ji nedostali, symptomy nespavosti snížily o polovinu a měli 20krát větší šanci, že se jich úplně zbaví.

"Důvodem může být skutečnost, že těžká přikrývka více tlačí na různé části těla, takže má na člověka podobný účinek, jako kdyby byl na akupresuře nebo masáži. Její tlak posiluje fungování parasympatického nervového systému, který tělo uvádí do stavu odpočinku. Zároveň oslabuje funkce parasympatického nervového systému, který zodpovídá za to, že organismus reaguje na vnější vzruchy," přiblížil vedoucí výzkumu, psychiatr Mats Alder z katedry klinické neurovědy na univerzitě Karolinska Institutet ve Stockholmu.

Ten spolu se svými kolegy zkoumal 120 dospělých mužů a žen, u kterých byla diagnostikována nespavost a k ní přidružené poruchy, jako je deprese, bipolární porucha, hyperaktivita či úzkost.

Průměrný věk zkoumaných byl 40 let, a zatímco polovina z nich spala pod těžší přikrývkou o hmotnosti osm nebo šest kilogramů, druhá půlka měla k dispozici přikrývku, která vážila jen jeden a půl kila. Při měření kvality spánku vědci využívali takzvaný Index tíže nespavosti.

Podle psychiatra Williama McCalla zjištění švédských výzkumníků korespondují s psychoanalytickou teorií takzvaného podpůrného prostředí. Tu formuloval britský psychoanalytik David Winnicott a předpokládá, že dotek důvěrně známého předmětu člověka utěšuje a dodává mu pocit bezpečí, který během spánku potřebuje.

Spánková prokrastinace je nový fenomén, říká psychiatr:

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy