Nespavost vyřeší naducaná přikrývka. Uvolní organismus a utiší mysl, zjistili vědci

Magazín Magazín
27. 9. 2020 19:50
Receptů, co dělat, když tělo potřebuje odpočinek, ale mysl se brání a nepřestává chrlit nekonečný příval myšlenek, je mnoho. Od klasického počítání oveček a pravidelného dýchání až po pokusy zklidnit se před ulehnutím do postele některou rutinní činností. Podle švédských vědců ale může být účinným lékem na nespavost i těžká, naducaná přikrývka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výsledky nové studie týmu švédských výzkumníků ze Stockholmu ukázaly, že lidem, kteří po dobu čtyř týdnů pravidelně uléhali pod naducanou přikrývku, se výrazně zlepšila kvalita spánku. Jejich problémy s nespavostí ustoupily, snáze se jim usínalo a během dne byli déle svěží. Informoval o tom web Science Daily zaměřený na zpravodajství z oblasti vědy.

Těžká přikrývka navíc neměla pozitivní vliv jen na jejich potíže s únavou a malátností, ale snížila u zkoumaných také příznaky deprese a úzkosti.

Účastníkům experimentu, kteří nadýchanou přikrývku dostali, se oproti těm, co ji nedostali, symptomy nespavosti snížily o polovinu a měli 20krát větší šanci, že se jich úplně zbaví.

"Důvodem může být skutečnost, že těžká přikrývka více tlačí na různé části těla, takže má na člověka podobný účinek, jako kdyby byl na akupresuře nebo masáži. Její tlak posiluje fungování parasympatického nervového systému, který tělo uvádí do stavu odpočinku. Zároveň oslabuje funkce parasympatického nervového systému, který zodpovídá za to, že organismus reaguje na vnější vzruchy," přiblížil vedoucí výzkumu, psychiatr Mats Alder z katedry klinické neurovědy na univerzitě Karolinska Institutet ve Stockholmu.

Ten spolu se svými kolegy zkoumal 120 dospělých mužů a žen, u kterých byla diagnostikována nespavost a k ní přidružené poruchy, jako je deprese, bipolární porucha, hyperaktivita či úzkost.

Průměrný věk zkoumaných byl 40 let, a zatímco polovina z nich spala pod těžší přikrývkou o hmotnosti osm nebo šest kilogramů, druhá půlka měla k dispozici přikrývku, která vážila jen jeden a půl kila. Při měření kvality spánku vědci využívali takzvaný Index tíže nespavosti.

Podle psychiatra Williama McCalla zjištění švédských výzkumníků korespondují s psychoanalytickou teorií takzvaného podpůrného prostředí. Tu formuloval britský psychoanalytik David Winnicott a předpokládá, že dotek důvěrně známého předmětu člověka utěšuje a dodává mu pocit bezpečí, který během spánku potřebuje.

Spánková prokrastinace je nový fenomén, říká psychiatr:

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy