Nesmrtelná medúza zaplavuje moře, hrozí tichá invaze

Naďa Straková
28. 1. 2009 12:30
Turritopsis nutricula je jediným známým živočichem, který dokáže mládnout
Medúza Turritopsis nutricula
Medúza Turritopsis nutricula | Foto: Bishop Museum, Havaj

Londýn - Medúza Turritopsis nutricula je jediným známým živočichem, který je podle všeho nesmrtelný. Pětimilimetrová medúzka se poté, co dosáhne sexuální zralosti a rozmnoží se, vrací zpět do nezralého stádia a začíná znovu dospívat.

Vědci nyní přišli s tím, že nenápadná medúzka se nápadně rychle rozmnožuje a zaplavuje moře. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph.

"Mohlo by to také znamenat celosvětovou tichou invazi," řekla odbornice na tropická moře Maria Migliettová z americké vzdělávací instituce Smithsonian.

Medúza Turritopsis nutricula původně pochází z Karibiku, ale díky své biologické nesmrtelnosti se již rozmnožila po celém světě.

Většina medúz po rozmnožení umírá, medúzka Turritopsis nutricula si však vytvořila jedinečnou schopnost vrátit se do stádia polypu a začít "život" od začátku.

Nesmrtelnost medúzy Turritopsis nutricula je předmětem zkoumání biologů a genetiků. Zatím se nepodařilo přesně zjistit, čím si tuto schopnost žít napořád medúzka "vysloužila".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy