Výživová poradkyně: Zavřít se doma nestačí. Vařte kvalitní jídla a choďte do přírody

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 3. 2020 6:00
Na koronavirus zatím lidstvo nemá specifický lék. Tradiční babské rady a kvalitní potraviny ale mohou organismu pomoct zvýšit jeho obranyschopnost, myslí si výživová poradkyně Margit Slimáková. "Na zvýšení imunity jsou dobré hlavně protizánětlivé a antioxidační potraviny, jako je kurkuma, zázvor, česnek, medvědí česnek nebo citrusy. Základ ale je vařit kvalitně a z čerstvých potravin."
Margit Slimáková
Margit Slimáková | Foto: DVTV

Karanténa je příležitost dělat to, na co si lidé běžně neudělají čas, myslí si Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Je to podle ní možnost naučit se pečovat o své tělo. "Uvařme si doma svá oblíbená jídla, naučme se nové recepty a zkusme vybírat kvalitnější potraviny."

Bílou mouku může člověk nejen v době virové nákazy vyměnit za špaldovou, která má větší obsah minerálů, vitaminů a vlákniny. Celozrnnými variantami se dá nahradit i pečivo, těstoviny a rýže. "Výborné jsou například kroupy, které jsou výživově kvalitnější než běžná rýže. V našem jídelníčku mají navíc dlouhou tradici," říká Slimáková.

Konzervy nemají být základ jídelníčku

Podle poradkyně by lidé neměli prvoplánově nakupovat potraviny do zásoby. Konzervy a hotová jídla mohou sloužit jako doplňky, neměly by ale tvořit základ jídelníčku. "Rozhodující je hlavně kvalita. Pořád platí, že základní potraviny jsou nejlepší čerstvé. Brzy začne sezona zeleniny a bylinek, v těch jsou látky, které do těla potřebujeme dostat."

Imunitu podporují také potraviny, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je to například česnek, medvědí česnek, zázvor, indické koření a kurkuma. "Doporučuji, aby lidé v čase virů více kořenili jídla a nebáli se je i trochu přiostřit. K svačině můžeme vypít čerstvé šťávy z citrusů."

Karanténa neznamená, že člověk nemůže vyrazit do přírody. Čerstvý vzduch, aktivity a slunce jsou faktory, které tělo významně posilují a dodávají mu energii. "Nezavírejme se doma a v kancelářích, pohybujme se. Pokud má člověk zahrádku anebo jen balkon, může si nakoupit sazeničky a zkusit si něco vypěstovat. Čím víc má pohybu a přísunu slunce, tím je větší šance, že se nákaze vyvaruje."

Nezanedbatelným faktorem, který přispívá k našemu zdraví, je také spánek. Tělo i mysl si potřebuje odpočinout, aby vydržely nápor stresu v mimořádné situaci. "Kvalitní spánek potřebujeme dlouhodobě, abychom si udrželi nadhled. Je zásadní, abychom se před spaním vyvarovali myšlenkám na neúspěch a snažili se myslet pozitivně. V rodině by nám také neměl chybět humor," doporučuje Slimáková.

V době koronaviru je čas i na takové aktivity, jako je sázení stromů, pečení chleba, opalování, ale také třeba (soukromé) saunování a otužování anebo hraní her. To všechno má pozitivní účinky na fyzický i psychický stav člověka. Zdravě jíst, hýbat se a pozitivně myslet je základ zdravého ducha ve zdravém těle, myslí si Slimáková.

Video: Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma

Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma | Video: Backpack Tutorial
 

Právě se děje

před 43 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy