Moje postižení mi nevěřila ani vlastní máma, děti se mi smály. Projděte si příběhy neslyšících

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 6. 2018 6:25
Zkuste si někdy dát špunty do uší a vyjít do ulic či na úřady, radí lidé neslyšící, ohluchlí či nedoslýchaví. Ale raději nevycházejte bez doprovodu, do minuty by vás mohlo přejet auto, dodávají. Projděte si příběhy a zkušenosti lidí s neviditelným handicapem, které nasbírala novinářka Veronika Cézová, autorka projektu #JsemJednoUcho. Vytvořila tak platformu, která spojuje dohromady slyšící s neslyšícími a nedoslýchavými. Projekt je součástí letošních oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících, který je pobočným spolkem Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.
Foto: Veronika Cézová

Tinnitus: Je lepší slyšet ticho než nepříjemný zvuk

Říkáte si, že být ponořen do beznadějného a izolujícího ticha musí být šílené? Ano, ale existuje ještě šílenější varianta - že vás ohlušuje neustálý pískot, šelest, zvonění či hučení v uších. Vzniká po ušních zánětech, prožitím akustického traumatu či po úrazu v oblasti hlavy nebo krku.

"Jistě že je lepší slyšet ticho než všudypřítomný nepříjemný zvuk. Tinnitus se totiž nedá vždy vypnout či zcela odstranit, jedná se o subjektivně slyšené zvuky. Slyší je jen postižený člověk, neexistuje pro ně vnější důvod," popisuje Jana Felgerová (na snímku), zástupkyně ředitele Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, jež tinnitem trpí. Podle ní je částečným řešením tento zvuk něčím přehlušit, jiná pacientka zase doporučuje odvést si od tohoto "šíleného" a zmáhajícího zvuku myšlenky.

 

Právě se děje

Další zprávy