Nenápadný ráj Cookových ostrovů turisté teprve objevují

Adam Pešek
10. 7. 2011 16:00
Cookovy ostrovy jsou lukrativní, ale nikterak okázalá destinace
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Cookovy ostrovy jsou zajímavé hned z několika hledisek. Skupina patnácti ostrůvků geograficky leží ve Francouzské Polynésii, politicky se ale jedná o nezávislý stát přidružený k Novému Zélandu. Pro turisty už svou polohou znamenají lukrativní destinaci, okázalý luxus však na nich budete hledat marně. Častá přirovnání k Havaji, jež leží ve stejných zeměpisných šířkách, troskotají na absenci velkých středisek cestovního ruchu a spíše než rozmanitá, je místní příroda kouzelná. Oblíbená nálepka zemského ráje pak sice je na místě, nicméně k ní patří přívlastek nenápadný.

Centrum státu a sídlo vlády se nachází na nejznámějším a nejvíce navštěvovaném ostrově Rarotonga. Hlavní a jediné město Avarua umožňuje seznámení s místní historií a kulturou v Národním kulturním centru a vzhledem ke skromné velikosti vám na průzkum městečka bude stačit jediný den.

plážová idylka na Cookových ostrovech
plážová idylka na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Chyba by byla nevyrazit na výlet do deštného pralesa ve vnitrozemí. Oblíbená trasa napříč ostrovem vede kolem jehlovité hory Te Rua Manga, cesty ale míří i ke stolovitému masivu Raemaru, malebným vodopádům Wigmore Falls nebo ke starobylému posvátnému místu Arai te Tonga. Celé pobřeží obklopují korálové útesy, a pokud neholdujete potápění či šnorchlování, můžete si je vychutnat na vyjížďce lodí s proskleným dnem.

zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů
zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblíbeným cílem denních výletů je ostrov Aitutaki, který zároveň drží cenu za nejlepší rezort celého souostroví. Jeho mělká laguna bývá označována za jednu z nejkrásnějších na světě, blízko pobřeží leží další menší ostrůvky a v zeleném vnitrozemí se nachází posvátný vulkanický sloup Te Poaki O Rae.

V pralesech ostrova Atiu poletují nejrůznější druhy exotických ptáků a narazíte v nich i na desítky jeskyní a skalních útvarů, přičemž řada z nich provází staré pověsti. Na méně známém Mitiaro si zase můžete vychutnávat klid a samotu nebo si zaplavat v jednom ze dvou sladkovodních jezer Rotonui a Rotoiti.

Mezi ostrovy funguje poměrně levná a pravidelná letecká doprava, nemusíte se tedy obávat, že by vás jeden omrzel a museli by jste na něm strávit celý pobyt. Velkou událostí pak bývají místní domorodé soutěže a festivaly, velmi populární je soutěž o tanečníka roku na přelomu dubna a května. Nicméně podobné události probíhají po celý rok.

laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy
laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Turistické rozmary polynéských sousedů si Cookovy ostrovy naštěstí neosvojily, vzhledem k víceméně stejné geografické poloze však ceny zájezdů nijak rozdílné být ani nemůžou. Dovolená v nenápadném ráji tak začíná kolem pětašedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy