Nenápadný ráj Cookových ostrovů turisté teprve objevují

Adam Pešek
10. 7. 2011 16:00
Cookovy ostrovy jsou lukrativní, ale nikterak okázalá destinace
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Cookovy ostrovy jsou zajímavé hned z několika hledisek. Skupina patnácti ostrůvků geograficky leží ve Francouzské Polynésii, politicky se ale jedná o nezávislý stát přidružený k Novému Zélandu. Pro turisty už svou polohou znamenají lukrativní destinaci, okázalý luxus však na nich budete hledat marně. Častá přirovnání k Havaji, jež leží ve stejných zeměpisných šířkách, troskotají na absenci velkých středisek cestovního ruchu a spíše než rozmanitá, je místní příroda kouzelná. Oblíbená nálepka zemského ráje pak sice je na místě, nicméně k ní patří přívlastek nenápadný.

Centrum státu a sídlo vlády se nachází na nejznámějším a nejvíce navštěvovaném ostrově Rarotonga. Hlavní a jediné město Avarua umožňuje seznámení s místní historií a kulturou v Národním kulturním centru a vzhledem ke skromné velikosti vám na průzkum městečka bude stačit jediný den.

plážová idylka na Cookových ostrovech
plážová idylka na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Chyba by byla nevyrazit na výlet do deštného pralesa ve vnitrozemí. Oblíbená trasa napříč ostrovem vede kolem jehlovité hory Te Rua Manga, cesty ale míří i ke stolovitému masivu Raemaru, malebným vodopádům Wigmore Falls nebo ke starobylému posvátnému místu Arai te Tonga. Celé pobřeží obklopují korálové útesy, a pokud neholdujete potápění či šnorchlování, můžete si je vychutnat na vyjížďce lodí s proskleným dnem.

zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů
zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblíbeným cílem denních výletů je ostrov Aitutaki, který zároveň drží cenu za nejlepší rezort celého souostroví. Jeho mělká laguna bývá označována za jednu z nejkrásnějších na světě, blízko pobřeží leží další menší ostrůvky a v zeleném vnitrozemí se nachází posvátný vulkanický sloup Te Poaki O Rae.

V pralesech ostrova Atiu poletují nejrůznější druhy exotických ptáků a narazíte v nich i na desítky jeskyní a skalních útvarů, přičemž řada z nich provází staré pověsti. Na méně známém Mitiaro si zase můžete vychutnávat klid a samotu nebo si zaplavat v jednom ze dvou sladkovodních jezer Rotonui a Rotoiti.

Mezi ostrovy funguje poměrně levná a pravidelná letecká doprava, nemusíte se tedy obávat, že by vás jeden omrzel a museli by jste na něm strávit celý pobyt. Velkou událostí pak bývají místní domorodé soutěže a festivaly, velmi populární je soutěž o tanečníka roku na přelomu dubna a května. Nicméně podobné události probíhají po celý rok.

laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy
laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Turistické rozmary polynéských sousedů si Cookovy ostrovy naštěstí neosvojily, vzhledem k víceméně stejné geografické poloze však ceny zájezdů nijak rozdílné být ani nemůžou. Dovolená v nenápadném ráji tak začíná kolem pětašedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy