Nenápadný ráj Cookových ostrovů turisté teprve objevují

Adam Pešek
10. 7. 2011 16:00
Cookovy ostrovy jsou lukrativní, ale nikterak okázalá destinace
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech
ostrůvek v laguně na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Cookovy ostrovy jsou zajímavé hned z několika hledisek. Skupina patnácti ostrůvků geograficky leží ve Francouzské Polynésii, politicky se ale jedná o nezávislý stát přidružený k Novému Zélandu. Pro turisty už svou polohou znamenají lukrativní destinaci, okázalý luxus však na nich budete hledat marně. Častá přirovnání k Havaji, jež leží ve stejných zeměpisných šířkách, troskotají na absenci velkých středisek cestovního ruchu a spíše než rozmanitá, je místní příroda kouzelná. Oblíbená nálepka zemského ráje pak sice je na místě, nicméně k ní patří přívlastek nenápadný.

Centrum státu a sídlo vlády se nachází na nejznámějším a nejvíce navštěvovaném ostrově Rarotonga. Hlavní a jediné město Avarua umožňuje seznámení s místní historií a kulturou v Národním kulturním centru a vzhledem ke skromné velikosti vám na průzkum městečka bude stačit jediný den.

plážová idylka na Cookových ostrovech
plážová idylka na Cookových ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Chyba by byla nevyrazit na výlet do deštného pralesa ve vnitrozemí. Oblíbená trasa napříč ostrovem vede kolem jehlovité hory Te Rua Manga, cesty ale míří i ke stolovitému masivu Raemaru, malebným vodopádům Wigmore Falls nebo ke starobylému posvátnému místu Arai te Tonga. Celé pobřeží obklopují korálové útesy, a pokud neholdujete potápění či šnorchlování, můžete si je vychutnat na vyjížďce lodí s proskleným dnem.

zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů
zelené vnitrozemí má většina z Cookových ostrovů | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblíbeným cílem denních výletů je ostrov Aitutaki, který zároveň drží cenu za nejlepší rezort celého souostroví. Jeho mělká laguna bývá označována za jednu z nejkrásnějších na světě, blízko pobřeží leží další menší ostrůvky a v zeleném vnitrozemí se nachází posvátný vulkanický sloup Te Poaki O Rae.

V pralesech ostrova Atiu poletují nejrůznější druhy exotických ptáků a narazíte v nich i na desítky jeskyní a skalních útvarů, přičemž řada z nich provází staré pověsti. Na méně známém Mitiaro si zase můžete vychutnávat klid a samotu nebo si zaplavat v jednom ze dvou sladkovodních jezer Rotonui a Rotoiti.

Mezi ostrovy funguje poměrně levná a pravidelná letecká doprava, nemusíte se tedy obávat, že by vás jeden omrzel a museli by jste na něm strávit celý pobyt. Velkou událostí pak bývají místní domorodé soutěže a festivaly, velmi populární je soutěž o tanečníka roku na přelomu dubna a května. Nicméně podobné události probíhají po celý rok.

laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy
laguna na Aitutaki, Cookovy ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Turistické rozmary polynéských sousedů si Cookovy ostrovy naštěstí neosvojily, vzhledem k víceméně stejné geografické poloze však ceny zájezdů nijak rozdílné být ani nemůžou. Dovolená v nenápadném ráji tak začíná kolem pětašedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy