Nemůžete si dovolit byt v Česku? Malebné městečko v Itálii ho prodává za 25 korun

Magazín Magazín
17. 1. 2019 13:20
Potřebujete během zimy dobít baterky? Na jihu Itálie prodávají domy, které stojí méně než espreso. Městečko tak bojuje s odlivem obyvatel a rozpadajícími se nemovitostmi. K dispozici jsou desítky bytů.
Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun | Video: Comune di Sambuca di Sicilia

Sicilská Sambuca leží na kopci asi hodinku cesty autem od Palerma a 20 kilometrů od moře. Navzdory malebné krajině a poklidné atmosféře se městečko vylidňuje. Zastupitelé se proto rozhodli k nezvyklému kroku, dávají do prodeje desítky bytů za pouhé jedno euro (v přečtu zhruba 25 korun).

Sambuca
Sambuca | Foto: Shutterstock

Sambuca totiž nechce skončit jako okolní vesnice, ze kterých se stávají místa duchů s opuštěnými, rozpadajícími se domy. Slibuje si, že touto nabídkou se dostane do velkých médií a upozorní na svoji zoufalou situaci.

První krok se podařil, o svérázné akci sicilské obce píše například zpravodajský web americké stanice CNN.

Sambuca přitom není prvním městem, které dává do prodeje nemovitosti za kuriózně nízké peníze. Politici však tvrdí, že nejde jako v ostatních případech o mediální tah, ale o reálnou nabídku. Radnice vlastní všechny nabízené byty. "Nejsme jen zprostředkovateli mezi zájemci a prodejci. Jestli dům chcete, je váš," říká Giuseppe Cacioppo, místostarosta města a poradce pro turistický ruch.

I tak je tu ale háček. Noví majitelé sicilských bytů se koupí zavážou k tomu, že do rozpadajících se bytů investují během tří let minimálně 15 tisíc euro (v přepočtu asi 383 tisíc korun). Nemovitosti přitom mají rozlohu od 40 do 150 metrů čtverečních, spodní hranice částky se tak týká především malometrážních bytů. Radnice si od nových obyvatel zároveň vybere kauci pět tisíc eur, kterou majitelům vrátí po dokončení rekonstrukce.

Zástupci Sambucy věří, že i tak kupci nebudou zklamaní. "Je to tu zemský ráj, krásná příroda, bohatá historie, kolem jsou nádherné pláže, lesy i hory. Ideální útočiště a místo, kde si odpočinete," říká Giuseppe Cacioppo.

Sambuca
Sambuca | Foto: Shutterstock

Prvních deset bytů už má nové vlastníky, ostatní na ně zatím čekají, ale jsou ve velmi špatném stavu a potřebují rozsáhlou rekonstrukci. "Kontaktují nás Švýcaři, Francouzi i Španělé," tvrdí Cacioppo a doufá, že noví majitelé vdechnou skomírající sicilské obci druhý život.

Jedním z nich je například Susanna Heinsonová z Německa, která momentálně svůj nový domov renovuje. "Už se nemůžu dočkat, až v Sambuce strávím příští léto. Je to skvělé místo, lidé jsou tu přátelští a otevření, jsou tu dobré restaurace i vinotéky," dodává.

Video: Tohle bydlení si zamilujete, v centru Milána mají paneláky porostlé zelení

Bydlení v Bosco Verticale si zamilujete. V centru Milána mají věžáky, na kterých rostou stromy | Video: Stefano Boeri Architetti
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy