Nemůžete si dovolit byt v Česku? Malebné městečko v Itálii ho prodává za 25 korun

Magazín Magazín
17. 1. 2019 13:20
Potřebujete během zimy dobít baterky? Na jihu Itálie prodávají domy, které stojí méně než espreso. Městečko tak bojuje s odlivem obyvatel a rozpadajícími se nemovitostmi. K dispozici jsou desítky bytů.
Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun | Video: Comune di Sambuca di Sicilia

Sicilská Sambuca leží na kopci asi hodinku cesty autem od Palerma a 20 kilometrů od moře. Navzdory malebné krajině a poklidné atmosféře se městečko vylidňuje. Zastupitelé se proto rozhodli k nezvyklému kroku, dávají do prodeje desítky bytů za pouhé jedno euro (v přečtu zhruba 25 korun).

Sambuca
Sambuca | Foto: Shutterstock

Sambuca totiž nechce skončit jako okolní vesnice, ze kterých se stávají místa duchů s opuštěnými, rozpadajícími se domy. Slibuje si, že touto nabídkou se dostane do velkých médií a upozorní na svoji zoufalou situaci.

První krok se podařil, o svérázné akci sicilské obce píše například zpravodajský web americké stanice CNN.

Sambuca přitom není prvním městem, které dává do prodeje nemovitosti za kuriózně nízké peníze. Politici však tvrdí, že nejde jako v ostatních případech o mediální tah, ale o reálnou nabídku. Radnice vlastní všechny nabízené byty. "Nejsme jen zprostředkovateli mezi zájemci a prodejci. Jestli dům chcete, je váš," říká Giuseppe Cacioppo, místostarosta města a poradce pro turistický ruch.

I tak je tu ale háček. Noví majitelé sicilských bytů se koupí zavážou k tomu, že do rozpadajících se bytů investují během tří let minimálně 15 tisíc euro (v přepočtu asi 383 tisíc korun). Nemovitosti přitom mají rozlohu od 40 do 150 metrů čtverečních, spodní hranice částky se tak týká především malometrážních bytů. Radnice si od nových obyvatel zároveň vybere kauci pět tisíc eur, kterou majitelům vrátí po dokončení rekonstrukce.

Zástupci Sambucy věří, že i tak kupci nebudou zklamaní. "Je to tu zemský ráj, krásná příroda, bohatá historie, kolem jsou nádherné pláže, lesy i hory. Ideální útočiště a místo, kde si odpočinete," říká Giuseppe Cacioppo.

Sambuca
Sambuca | Foto: Shutterstock

Prvních deset bytů už má nové vlastníky, ostatní na ně zatím čekají, ale jsou ve velmi špatném stavu a potřebují rozsáhlou rekonstrukci. "Kontaktují nás Švýcaři, Francouzi i Španělé," tvrdí Cacioppo a doufá, že noví majitelé vdechnou skomírající sicilské obci druhý život.

Jedním z nich je například Susanna Heinsonová z Německa, která momentálně svůj nový domov renovuje. "Už se nemůžu dočkat, až v Sambuce strávím příští léto. Je to skvělé místo, lidé jsou tu přátelští a otevření, jsou tu dobré restaurace i vinotéky," dodává.

Video: Tohle bydlení si zamilujete, v centru Milána mají paneláky porostlé zelení

Bydlení v Bosco Verticale si zamilujete. V centru Milána mají věžáky, na kterých rostou stromy | Video: Stefano Boeri Architetti
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy