Nemožné, právníci zkusí stopnout snímky nahé Kate

ČTK ČTK
16. 9. 2012 18:45
Královský palác bude chtít zákaz šíření snímků s obnaženou vévodkyní
Catherine, vévodkyně z Cambridge, během současné asijské cesty.
Catherine, vévodkyně z Cambridge, během současné asijské cesty. | Foto: Reuters

Londýn - Právníci britské královské rodiny budou v pondělí u francouzského soudu usilovat o zákaz dalšího šíření snímků s částečně odhalenou vévodkyní z Cambridge, které vyšly v pátek ve francouzském časopisu Closer.

Podle nedělního sdělení kanceláře vévody z Cambridge budou právníci také usilovat o finanční odškodnění za narušení soukromí.

Closer zveřejnil fotografie Kate "nahoře bez". Snímky byly pořízené během dovolené, kterou Kate trávila s manželem, princem Williamem, na zámku jejich příbuzného v Provence.

"Je to první slyšení a budeme usilovat o zákaz dalšího používání snímků. Povede to k procesu, během něhož budeme žádat odškodnění," uvedl mluvčí princovy kanceláře.

Berlusconiho stáj

V pondělí hodlá fotografie otisknout italský bulvární magazín Chi. Closer i Chi jsou součástí vydavatelství Mondadori, které patří bývalému italskému premiérovi Silvio Berlusconimu a které řídí jeho dcera Marina.

Královský palác zatím neoznámil, zda hodlá žalovat i Chi a irský bulvární list Irish Daily Star, který část snímků otiskl v sobotu také.

Podívejte se: Kate si podmanila Asii, William jí sekundoval

Zavřou noviny?

Pro irský deník by však mohla celá záležitost být osudná i bez žaloby. Jeho spolumajitel, britská společnost Northern and Shell patřící mediálnímu magnátovi Richardu Desmondovi, oznámil, že bude usilovat o uzavření irského listu.

Desmond, který vydává v Británii bulvár Daily Star, oznámil, že podniká okamžitě kroky k uzavření irské mutace. Nicméně tu vydává společně s největší irskou mediální společností Independent News and Media (INM), která se dnes královské rodině za otištění snímků sice "hluboce" omluvila, ale vyslovila se proti uzavření listu.

Britové taktně nic

Žádný britský deník nezveřejnil snímky poloobnažené Kate, přestože jejich autor je nabízel i v Británii.

Otištění fotografií vyvolalo vlnu pobouření v jindy často agresivních a nepříliš skrupulózních britských bulvárních listech.

Stejně tak reakce královského paláce značně kontrastuje s přijetím snímků nahého prince Harryho, Williamova bratra, které se nedávno objevily na internetu a otiskl je nakonec britský The Sun. Harryho snímky palác v podstatě přešel a neobrátil se na britskou komisi pro stížnosti na tisk.

V případě fotografií Kate nicméně Williamova kancelář nešetřila důraznými odsuzujícími výroky a obrátila se na soud.

Slyšení začne v pondělí v 18:00 SELČ v Nanterre na předměstí Paříže. Předpokládá se, že bude přístupné veřejnosti.

William, který je po svém otci Charlesovi druhým v pořadí na trůn, a Kate jsou nyní na cestě po Asii a Tichomoří. Cestu ukončí v úterý.

Fotografie kontroverzní titulní stránky francouzského časopisu Closer v sobotu otiskl i český bulvár.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy