Nemohou domů, cestu blokuje posvátná hrušeň

ČTK ČTK
11. 7. 2013 10:35
Kvůli pověře se nikdo neodváží spadlý strom rozřezat. Trvá to už šest let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.stromroku.cz

Bělehrad - Pohanské uctívání stromů komplikuje už šest let život lidem, kteří mají domy u oblíbeného jezera nedaleko Pirotu na jihovýchodě Srbska.

A ani pravoslavná církev nic nezmůže proti hluboko zakořeněné víře, kvůli které se místní neodváží ani jen sáhnout na posvátnou hrušeň, která se stářím skácela a zablokovala cestu k několika domům, píše srbský deník Blic.

"Kolem toho stromu jsme desítky let slavili svátky a sloužili církevní obřady. Kvůli pověře se ale nikdo neodváží vzít do ruky motorovou pilu a strom rozřezat," stěžuje si Voja Marković, jeden z postižených.

Od pádu hrušně uplynulo šest let a původní cesta už se dá v hustém křoví jen tušit. Marković se dokonce obrátil s prosbou o pomoc na pravoslavného kněze, ale to nic nevyřešilo.

Řádění dřevorubce v chráněné oblasti Broumovsko:

Pop sice říká, že je lepší, aby se "strom odstranil, rozřezal a dřevo rozdělilo mezi chudé", na pověrčivé venkovany ale jeho slova vůbec nezabírají.

A nepomohla ani modlitba, která měla místní přimět k tomu, aby se přestali bát a strom odstranili. "Už tam leží roky a nezbude než čekat, až shnije," dodává smířeně Voja Marković.

Biocidy proti kůrovci. Na Šumavě začal další chemický útok:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy