reklama
 
 

Nemohou domů, cestu blokuje posvátná hrušeň

11. 7. 2013 10:35
Kvůli pověře se nikdo neodváží spadlý strom rozřezat. Trvá to už šest let

Bělehrad - Pohanské uctívání stromů komplikuje už šest let život lidem, kteří mají domy u oblíbeného jezera nedaleko Pirotu na jihovýchodě Srbska.

A ani pravoslavná církev nic nezmůže proti hluboko zakořeněné víře, kvůli které se místní neodváží ani jen sáhnout na posvátnou hrušeň, která se stářím skácela a zablokovala cestu k několika domům, píše srbský deník Blic.

"Kolem toho stromu jsme desítky let slavili svátky a sloužili církevní obřady. Kvůli pověře se ale nikdo neodváží vzít do ruky motorovou pilu a strom rozřezat," stěžuje si Voja Marković, jeden z postižených.

Od pádu hrušně uplynulo šest let a původní cesta už se dá v hustém křoví jen tušit. Marković se dokonce obrátil s prosbou o pomoc na pravoslavného kněze, ale to nic nevyřešilo.

Řádění dřevorubce v chráněné oblasti Broumovsko:

Pop sice říká, že je lepší, aby se "strom odstranil, rozřezal a dřevo rozdělilo mezi chudé", na pověrčivé venkovany ale jeho slova vůbec nezabírají.

A nepomohla ani modlitba, která měla místní přimět k tomu, aby se přestali bát a strom odstranili. "Už tam leží roky a nezbude než čekat, až shnije," dodává smířeně Voja Marković.

Biocidy proti kůrovci. Na Šumavě začal další chemický útok:

autor: ČTK | 11. 7. 2013 10:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama