Nemohou domů, cestu blokuje posvátná hrušeň

ČTK ČTK
11. 7. 2013 10:35
Kvůli pověře se nikdo neodváží spadlý strom rozřezat. Trvá to už šest let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.stromroku.cz

Bělehrad - Pohanské uctívání stromů komplikuje už šest let život lidem, kteří mají domy u oblíbeného jezera nedaleko Pirotu na jihovýchodě Srbska.

A ani pravoslavná církev nic nezmůže proti hluboko zakořeněné víře, kvůli které se místní neodváží ani jen sáhnout na posvátnou hrušeň, která se stářím skácela a zablokovala cestu k několika domům, píše srbský deník Blic.

"Kolem toho stromu jsme desítky let slavili svátky a sloužili církevní obřady. Kvůli pověře se ale nikdo neodváží vzít do ruky motorovou pilu a strom rozřezat," stěžuje si Voja Marković, jeden z postižených.

Od pádu hrušně uplynulo šest let a původní cesta už se dá v hustém křoví jen tušit. Marković se dokonce obrátil s prosbou o pomoc na pravoslavného kněze, ale to nic nevyřešilo.

Řádění dřevorubce v chráněné oblasti Broumovsko:

Pop sice říká, že je lepší, aby se "strom odstranil, rozřezal a dřevo rozdělilo mezi chudé", na pověrčivé venkovany ale jeho slova vůbec nezabírají.

A nepomohla ani modlitba, která měla místní přimět k tomu, aby se přestali bát a strom odstranili. "Už tam leží roky a nezbude než čekat, až shnije," dodává smířeně Voja Marković.

Biocidy proti kůrovci. Na Šumavě začal další chemický útok:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy