Zločince prozradil nakousnutý salám. Policie po něm pátrala devět let

ČTK ČTK
12. 3. 2021 9:55
Německá policie tvrdí, že vyřešila devět let starý případ vloupaní podle DNA nalezené na kousku salámu. Odpovídající vzorky totiž nedávno odebrali jejich francouzští kolegové 30letému muži albánského původu, jehož zatkli za nesouvisející zločin.
Foto: Nordrhein-Westfalen Polizei

Německá policie tvrdí, že vyřešila devět let starý případ vloupaní podle DNA nalezené na kousku salámu. Odpovídající vzorky totiž nedávno odebrali jejich francouzští kolegové 30letému muži albánského původu, jehož zatkli za nesouvisející zločin.

Policisté vyšetřovali před devíti lety sérii vloupání v západoněmeckém městě Gevelsberg. Zločince se jim chytit nepodařilo, na jednom z míst činu však nalezli nakousnutý salám, který patřil oběti vloupání. Odebrali z něj vzorky DNA a vložili je do mezinárodní policejní databáze, která však neukázala žádnou shodu. Německým policistům se případ nepodařilo vyřešit a nakonec jej odložili.

Nový vývoj dlouho zapomenuté kauzy přišel poté, co ve Francii nedávno zadrželi muže podezřelého ze spáchání násilného zločinu. Po vložení jeho vzorků do databáze systém upozornil německé policisty, že jeho DNA odpovídá té, kterou policisté odebrali před devíti lety ze salámu. 

Podezřelý je podle AP nyní na svobodě a zdá se, že případnému trestu za vloupání unikne. U zločinu již totiž vypršela promlčecí lhůta, a francouzské úřady tak zřejmě nevyhoví žádosti svých kolegů o vydání podezřelého do Německa.

Mohlo by vás zajímat: KFC chystá 3D tisk kuřecího masa

Pomalu se to blíží masu, problémem je ale textura a také barva. Hovězí ještě neudělali, říká Rudolf Ševčík z Ústavu konzervace potravin VŠCHT. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy