Popelka po sobě zanechala miliony truchlících fanoušků, píší německá média

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 6. 2021 17:29
Jako o hvězdě, kterou proslavila filmová role v pohádce Tři oříšky pro Popelku, píší o Libuši Šafránkové přední německá média. Zpráva o jejím úmrtí se dostala na titulní stránky deníků Bild, Die Welt a Der Tagesspiegel nebo televize RTL.
Libuše Šafránková jako Popelka
Libuše Šafránková jako Popelka | Foto: ČTK

"Zemřela hvězda Tří oříšků pro Popelku," připomněl už v titulku zprávy portál německé mediální skupiny RND. Poznamenal, že role Popelky - macechou ustrkované dívky, do které se zamiloval princ - Šafránkovou proslavila. Film, který roku 1973 vznikl v československé a východoněmecké koprodukci, měl rovněž úspěch v zahraničí.

Pohádku mají rádi nejen Němci, ale také obyvatelé Skandinávie. O oblibě pohádky v Německu svědčí i to, že veřejnoprávní televize ARD ji během tří vánočních svátků odvysílala devětkrát. "Každý rok přiláká o Vánocích k televizím miliony diváků," dodává portál.

"Popelka zemřela a zanechala po sobě manžela, syna a miliony truchlících fanoušků," píše bulvární list Bild, který je nejprodávanějším německým deníkem. Připomíná také, že německý herec Rolf Hoppe, který ztvárnil krále, jehož syn se do Popelky zamiloval, zemřel před třemi lety ve věku 87 let.

"Velké obliby dosáhla díky hlavní roli v pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973," napsal o Šafránkové Die Welt. Podle něj je tento romantický snímek neoddělitelně spjatý s německými Vánocemi. Die Welt rovněž uvádí, že Šafránková hrála ve 150 filmech včetně oscarového dramatu Kolja.

Za hvězdu označil Šafránkovou též portál VIP.de, který se věnuje zprávám ze světa celebrit. O úmrtí české herečky informují i deníky ze Saska, kde se část filmu točila na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Na to upozorňuje lipský list Leipziger Volkszeitung.

"Češi, a nejen oni, truchlí za svou nejoblíbenější pohádkovou princeznu," shrnuje saský deník Sächsische Zeitung. Podle něj se Šafránková potýkala s rakovinou plic a roku 2015 v telefonickém rozhovoru před Vánocemi děkovala německým fanouškům za přání a podporu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy