Popelka po sobě zanechala miliony truchlících fanoušků, píší německá média

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 6. 2021 17:29
Jako o hvězdě, kterou proslavila filmová role v pohádce Tři oříšky pro Popelku, píší o Libuši Šafránkové přední německá média. Zpráva o jejím úmrtí se dostala na titulní stránky deníků Bild, Die Welt a Der Tagesspiegel nebo televize RTL.
Libuše Šafránková jako Popelka
Libuše Šafránková jako Popelka | Foto: ČTK

"Zemřela hvězda Tří oříšků pro Popelku," připomněl už v titulku zprávy portál německé mediální skupiny RND. Poznamenal, že role Popelky - macechou ustrkované dívky, do které se zamiloval princ - Šafránkovou proslavila. Film, který roku 1973 vznikl v československé a východoněmecké koprodukci, měl rovněž úspěch v zahraničí.

Pohádku mají rádi nejen Němci, ale také obyvatelé Skandinávie. O oblibě pohádky v Německu svědčí i to, že veřejnoprávní televize ARD ji během tří vánočních svátků odvysílala devětkrát. "Každý rok přiláká o Vánocích k televizím miliony diváků," dodává portál.

"Popelka zemřela a zanechala po sobě manžela, syna a miliony truchlících fanoušků," píše bulvární list Bild, který je nejprodávanějším německým deníkem. Připomíná také, že německý herec Rolf Hoppe, který ztvárnil krále, jehož syn se do Popelky zamiloval, zemřel před třemi lety ve věku 87 let.

"Velké obliby dosáhla díky hlavní roli v pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973," napsal o Šafránkové Die Welt. Podle něj je tento romantický snímek neoddělitelně spjatý s německými Vánocemi. Die Welt rovněž uvádí, že Šafránková hrála ve 150 filmech včetně oscarového dramatu Kolja.

Za hvězdu označil Šafránkovou též portál VIP.de, který se věnuje zprávám ze světa celebrit. O úmrtí české herečky informují i deníky ze Saska, kde se část filmu točila na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Na to upozorňuje lipský list Leipziger Volkszeitung.

"Češi, a nejen oni, truchlí za svou nejoblíbenější pohádkovou princeznu," shrnuje saský deník Sächsische Zeitung. Podle něj se Šafránková potýkala s rakovinou plic a roku 2015 v telefonickém rozhovoru před Vánocemi děkovala německým fanouškům za přání a podporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy