Nemá ruce ani nohy, rodiče ho opustili ještě v porodnici. Dnes inspiruje miliony lidí

Vid Vid
15. 11. 2021 16:30
Rodiče opustili Gabea Adamse-Wheatleyho hned po narození. Ve škole se musel vypořádat se šikanou spolužáků. Dnes ho na sociálních sítích obdivují miliony lidí, kteří prahnou po jeho postřezích ze života, ať už jde o návody na líčení, tanec, manželský život, nebo zvládání každodenní rutiny bez končetin.
Nemá ruce ani nohy, rodiče ho opustili ještě v porodnici. Dnes inspiruje miliony lidí | Video: Instagram/Gabe Adams-Wheatley

Devět měsíců po narození opuštěného Gabea adoptovala rodina z amerického Utahu. Chlapec brazilského původu se tak stal bratrem několika sourozenců a členem velké rodiny.

Noví rodiče se rozhodli, že budou chlapce od útlého věku vychovávat naprosto stejně jako ostatní děti, zvýhodňování kvůli jeho zdravotnímu stavu nepřipadalo v úvahu. Gabe se narodil s vzácným onemocněním nazvaným Hanhartův syndrom.

Serveru Unilad se Gabe svěřil, že dlouhodobé podceňování ze strany jeho spolužáků trvalo až do sedmé třídy, kdy vystoupil ve školní soutěži talentů. Tanečním číslem dokázal, že není jen dítě na vozíčku, ale že se dokáže pořádně hýbat. Vysloužil si nekonečné ovace publika. 

Mladík od té doby na internetu zveřejňoval řadu videí, na které ale nebyly jen pozitivní ohlasy. Často se objevovala i nepříjemná kritika, napadání a výsměch. Šikana postupně snížila jeho sebeúctu tak, že se před sedmi lety pokusil o sebevraždu. 

Gabe se ale nevzdal, rok poté, co si založil účet na TikToku, se seznámil se svým nynějším manželem. Svatbu, která se odehrála letos v červnu, Gabe označil jako pohádkovou. 

Na sociálních sítích mladík ukazuje, jak se obléká za pomocí hole, myje si vlasy, líčí se. Lidé ho často označují jako inspirativního, statečného, úžasného a silného. Negativní reakce už dokáže vstřebat tak, že si je nebere osobně. Počet jeho sledujících nedávno překonal hranici dvou milionů. 

Často Gabe naráží i na témata spojená s dušením zdravím: "Chtěl bych jen říct, abyste to nevzdávali. Vždycky se najdou lidi, kterým na vás záleží a mají vás rádi. Musíte je jen najít."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 2 hodinami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy