Nekupujte vánoční svetry, jsou z plastu a přispívají ke znečištění, varuje organizace

Magazín Magazín
7. 12. 2019 20:25
Dva z pěti koupených vánočních svetrů si lidé během adventu a Vánoc obléknou pouze jednou. Britská charitativní organizace Hubbub proto varuje, že nakupováním tohoto oblečení lidé přispívají ke znečištění planety. Většina svetrů je totiž podle nich vyrobena z plastových materiálů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Analýza organizace Hubbub zabývající se ekologickými kampaněmi odhalila, že ze 108 vzorků svetrů z celkem jedenácti obchodů, jako jsou Primark nebo Topshop, je 95 procent z nich vyrobeno z plastu a dalších příbuzných materiálů. Patří proto mezi nejhorší příklady takzvané rychlé módy a představují environmentální problém. To si však podle studie uvědomuje pouze třetina dotázaných lidí. 

Britský deník The Guardian píše, že Britové mají ve svých skříních zhruba 65 milionů kusů vánočních svetrů a letos jich hodlají nakoupit zhruba dalších 12 milionů. Ve Spojeném království žije více než 66 milionů obyvatel. 

Hubbub také vyzkoumal, že dva z pěti koupených vánočních svetrů si lidé během adventu a Vánoc obléknou pouze jednou. Každý rok si navíc jeden ze tří dospělých nad 35 let koupí nové vánoční oblečení. 

Necelá polovina vánočních svetrů je vyrobena z akrylu. Nedávná studie Plymouthské univerzity přitom ukázala, že akrylové materiály s každým vypráním vypustí skoro 730 tisíc mikroplastů, což je pětkrát více než látka ze směsi polyesteru a bavlny. 

"Nechceme, aby lidi přestali nosit vánoční svetry, ale existuje spousta jiných způsobů, jak to udělat, aniž by museli kupovat nové. Apelujeme na ně, aby si znovu oblékli staré oblečení, vyměňovali si ho mezi sebou nebo nakupovali v second handu. A pamatujte, svetr můžete nosit celý život, nejen na Vánoce," uvedla Sarah Divallová z Hubbubu. 

Podívejte se, jak se změnila legendární vánoční reklama Kofoly: 

Legendární vánoční reklama Kofoly se změnila. Letos uvidíte prasátko ve hvězdách | Video: Kofola
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy