Největší škůdce pro Zemi je Beckham, čeští boháči mlčí

Pavel Baroch
4. 1. 2008 13:01
Ve svém letadle nalétal vzdálenost ze Země na Měsíc
David Beckham
David Beckham | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Anglický fotbalista David Beckham dostal od britských ochránců životního prostředí "ocenění" pro nejhoršího znečišťovatele klimatu na světě.

Vloni ve svém soukromém letadle nalétal asi 400 tisíc kilometrů, tedy větší vzdálenost, než je ze Země na Měsíc. Fotbalista tak má na svědomí přibližně 163 tun oxidu uhličitého, přičemž na průměrného Brita připadá ročně jenom zhruba 9,4 tun tohoto skleníkového plynu (a na průměrného Čecha asi 12 tun).

Jak jsou na tom v porovnání s Davidem Backhamen význační čeští podnikatelé, kteří také létají soukromými letouny, není možné zjistit. Karel Komárek, Aleš Hušák či Petr Kellner své nalétané kilometry tají.

Největší znečišťovatel v lidské historii

Fotbalista Beckham je podle britské společnosti Carbon Trust dokonce člověkem, který má na svědomí největší produkci oxidu uhličitého na jednoho člověka v lidské historii. Vyzvala proto Beckhama, aby se pokusil své skleníkové emise aspoň omezit.

David Beckham při přátelském duelu na Novém Zélandu.
David Beckham při přátelském duelu na Novém Zélandu. | Foto: Reuters

"Má takové jmění, že by se měl pokusit ty dopady zmírnit," řekl pro britský list Daily Star mluvčí společnosti Carbon Trust, která pomáhá podnikům a veřejným institucím snižovat množství oxidu uhličitého.

Za čtyři měsíce osm dní na palubě

Beckham enormně zintenzivnil cestování letadlem poté, co v létě přestoupil do amerického klubu v Los Angeles. Zároveň totiž reprezentoval Anglii v kvalifikaci pro mistrovství Evropy, takže neustále pendloval mezi dvěma kontinenty.

Během těchto čtyř hektických měsíců proseděl ve svém letounu celkem 192 hodin, tedy plných osm dní. Beckham navíc létal jako oficiální fotograf se svojí manželkou Victorií na turné obnovené skupiny Spice Girls. A také si vyřizoval své zakázky v reklamě.

Kolik nalétáme? Neřekneme

Soukromá letadla využívají i čeští podnikatelé, například Karel Komárek, šéf Sazky Aleš Hušák, Petr Kellner a Jiří Šmejc z PPF Group. Všichni ovšem úzkostlivě tají, kolik kilometrů nalétají.

Beckham létal jako oficiální fotograf se svojí manželkou Victorií na turné obnovené skupiny Spice Girls
Beckham létal jako oficiální fotograf se svojí manželkou Victorií na turné obnovené skupiny Spice Girls | Foto: Reuters

"Nemyslím, že je to informace, která by něco vypovídala o naší skupině," řekl Aktuálně.cz například Jiří Hájek, mluvčí PPF Group.

"Soukromých letů využíváme, ale kilometry nezveřejňujeme. To je firemní záležitost," řekl i Zdeněk Zikmund, mluvčí Sazky.

Společnost ABS Jets, která létá i pro společnost J&T uvedla aspoň to, že v loňském roce nalétala více než dva miliony kilometrů.

Jakékoli podrobnosti o svých zákaznících ovšem odmítla sdělit. "O naší klientele informace zásadně neposkytujeme," řekl Aktuálně.cz obchodní ředitel firmy Jan Váňa.

Letadla jsou vážným ekologickým problémem

Právě letadla jsou přitom nejméně ekologickým druhem dopravy. Ze všech hlavních druhů mají právě letadla v přepočtu na jednoho pasažéra a vzdálenost největší spotřebu paliva, takže způsobují největší znečištění.

Foto: Ondřej Besperát

Francouzský ústav pro životní prostředí před několika lety uvedl, že čtyřčlenná rodina, která si vybere letadlo pro dopravu z Paříže do Nice (asi 900 kilometrů), přispívá k oteplování podnebí pětkrát více než naftová lokomotiva a dvakrát až čtyřikrát více než automobil.

"Mezinárodní organizace pro civilní letectví odhaduje, že emise oxidů dusíku z letecké dopravy se v letech 2002 až 2020 zvýší na 169 procent," uvedly české ekologické organizace Zelený kruh a Hnutí Duha, které před časem zveřejnily studii o vlivu dopravy na životní prostředí.

"Efektivnost leteckých motorů sice stoupá, takže relativní znečištění klesá. Ale tento trend je vynulován, a dokonce překonán růstem letecké dopravy," upozornily organizace.

Dokládá to i příklad pražské Ruzyně, která vloni odbavila rekordních bezmála 12,5 milionu cestujících. Oproti roku 2006 jde o nárůst o 7,5 procenta, podobný trend má pokračovat i letos.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy