Největší had na světě byl dlouhý jako autobus

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
6. 2. 2009 13:40
Pravěká anakonda žila před 60 miliony let
V uhelném dole v jihoamerické Kolumbii našli vědci kosterní pozůstatky největšího hada na světě.
V uhelném dole v jihoamerické Kolumbii našli vědci kosterní pozůstatky největšího hada na světě. | Foto: University of Florida

Londýn - Vážil tunu a měřil kolem třinácti metrů, tedy zhruba stejně jako linkový autobus. V uhelném dole v jihoamerické Kolumbii našli vědci kosterní pozůstatky největšího hada na světě.

Pravěký škrtič byl příbuzným dnešních hroznýšů a anakond. O monstru, které žilo před 58 až 60 miliony let a živilo se třeba celými krokodýly či obřími želvami, informuje ve svém posledním čísle britský magazín Nature.

"Pokud by se tento had plazil chodbou, aby mě sežral v mé kanceláři, měl by asi problém, protože by se nevešel do dveří," vysvětlil jeden z autorů článku, kanadský paleontolog Jason Head z Univerzity v Torontu.

"Ve svém nejširším místě by mi totiž dosahoval až k pasu," napsal.

Váhu i délku pravěkého hada vědci odhadli podle průměru nalezeného obratle. Měřil dvanáct centimetrů.

Obratel gigantického pravěkého hada. Co do velikosti se mohl srovnávat jen s dinosaury.
Obratel gigantického pravěkého hada. Co do velikosti se mohl srovnávat jen s dinosaury. | Foto: University of Florida

Jméno Titanoboa cerrejonensis zvíře dostalo podle místa unikátního nálezu, severokolumbijského dolu El Cerrejón.

Kromě obratlů se tu našla i žebra. A zbytky už zmiňovaých želv a krokodýlů, které had pravděpodobně sežral.

"Skutečnost tímto překonala dokonce i fantazie, s nimiž přišel Hollywood," připomněl další paleontolog, Jonathan Bloch Muzea historie přírody na Floridě.

"Had, jenž se ve filmu Anakonda pokoušel sežrat Jennifer Lopez, nebyl tak velký jako ten náš," dodal.

Žádný jiný had, který by překonal rozměry nově objeveného tvora, na Zemi podle vědců nežil.

Dnešní hroznýši či anakondy dorůstají délky maximálně deset, spíš ale sedm až devět metrů. Co do velikosti se tak Titanoboa cerrejonensis může srovnávat jen s pravěkými ještěry.

Titanoboa cerrejonensis byl dlouhý jako Tyrannosaurus rex.
Titanoboa cerrejonensis byl dlouhý jako Tyrannosaurus rex. | Foto: Science

Dinosauři ale vyhynuli dřív - před asi 65 miliony let.

"Nález však nemá význam jen pro zoologii," upozorňuje na svých internetových stránkách německý magazín Der Spiegel. Velikost prahada totiž leccos vypovídá i o klimatu v dobách, kdy tito giganti žili.

Teploty v severní Kolumbii musely být každopádně o dost vyšší než dnes. Aby byl tak velký had vůbec schopen přežít, potřeboval průměrnou roční teplotu 30 až 34 stupňů, tvrdí odborníci v časopisu Nature.

V dnešních tropech je celoroční teplotní průměr zhruba o čtyři stupně nižší.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy