Největší dinosaurus zemřel mladý. Mohl ještě růst

jaz
7. 9. 2014 8:00
Nalezené kosterní pozůstatky největšího dinosaura, který kdy vůbec žil, odhalují vědcům zásadní fakta o životě před desítkami miliony let.
Dreadnoughtus schrani
Dreadnoughtus schrani | Foto: Externí

Filadelfie – Tým vědců z Ameriky a Argentiny zkoumá největší fosilní pozůstatky dinosaura, kterého vykopávali nedaleko patagonského města Trelew celých pět let.

Už podle stehenní kosti bylo patrné, že se bude jednat o Titanosaura, největšího suchozemského živočicha, který kdy na zemi existoval. Podle okolních hornin jsou kosti staré 77 milionů let a dinosaurus se mohl pyšnit 26 metry na délku a váhou 65 tun.

Dreadnoughtus schrani, který dostal jméno podle bitevní lodi a mecenáše a podnikatele Adama Schrana, byl podle všeho sauropod (býložravý dinosaurus s dlouhým krkem, pozn. red.) a velmi mladý, ještě ve vývinu.

"Vážil tolik jako tucet slonů nebo více než sedm T-rexů. Šokující je kosterní důkaz, který ukazuje, že když tento pětašedesáti tunový exemplář zemřel, nebyl ještě zcela vyvinut," řekl časopisu Scientific report vedoucí výzkumu Kenneth Lacovara z Drexel University ve Filadelfii.

Tento nový druh tak předčil i Argentinosaura objeveného v roce 1993, který dorůstal výšky až 20 metrů a váhy 80 tun. Podle vědců se ale Dreadnoughtus dostal až na hranici toho, do jakých rozměrů je vůbec možné z fyziologického hlediska na souši dorůst.

Vědci vytvořili 3D vizualizaci na základě 70 procent dochovaných kostí a jsou si téměř jisti, že tento druh dinosaura byl vůbec největším tvorem na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy