Největší Čech po Klausově peru: plavec pohřbený v písku

ČTK ČTK
10. 5. 2011 18:25
Nehoda se stala na soustředění rakouské plavecké reprezentace v USA
Takto o uvíznutí Jakuba Malého informoval list The Palm Beach Post
Takto o uvíznutí Jakuba Malého informoval list The Palm Beach Post | Foto: Repro: palmbeachpost.com

Pompano Beach (USA) - Soustředění rakouské plavecké reprezentace na Floridě se v neděli nečekaně zkomplikovalo, když jeden ze členů týmu zapadl do hluboké jámy v písku, kterou si sám vykopal.

Na 60 záchranářů jej pak dvě hodiny muselo na pláži vyprošťovat, uvedla agentura AP.

O kuriozní události informovaly stovky zpravodajských redakcí od Ameriky, přes Evropu až po australský kontinent. Jakub Maly se stal mediálně nejznámějším Čechem od doby, kdy si svět všiml příhody Václava Klause se slavnostním perem v Chile.

Devatenáctiletý pražský rodák Jakub Maly strávil část odpočinkového dne rakouské reprezentace tím, že několik hodin na pláži Pompano Beach kbelíkem hloubil díru v písku. Když do jámy hluboké více než dva metry a široké 1,8 metru z legrace skočil, celého jej zasypal písek.

Členové rakouského týmu mu okamžitě vyhrabali hlavu, aby mohl dýchat. Další dvě hodiny jej pak vyprošťovaly desítky záchranářů, protože hrozilo, že mu tlak písku poškodí vnitřní orgány.

"Vypadal v šoku, když jsme ho vyndali," řekla mluvčí místních záchranářů Sandra Kingová. Vážná zranění ale Maly podle všeho neutrpěl, nemocnice jej totiž v pondělí propustila.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy