Největší bohatství Chorvatska? Moře a národní parky!

Ilona Víchová
6. 8. 2012 10:28
Chorvatsko se může chlubit čistým mořem i překrásnou přírodou
Foto: Aktuálně.cz

Fakt, že dovolenou v Chorvatsku vyhledává celá řada turistů pro krásné moře je pravdivý, ale mnoho z nich jede do Chorvatska právě za přírodní krásou této země. Opravdové skvosty a úkazy přírody najdeme v národních parcích, kterých má Chorvatsko hned několik. Podívejte se na čtyři krásná místa, která vás doslova očarují.

Národní park Paklenica

Překrásný říční kaňon se v Chorvatsku stal národním parkem. Najdete ho nad městem Starigrad v severní Dalmácii. Turisté, kteří bydlí poblíž Zadaru, by měli tento národní park zařadit na seznam výletů. Národní park se skládá ze dvou kaňonů, Malá a Velká Paklenica. Poblíž vnějších hranic parku najdete nejvyšší horu chorvatského pohoří Velebit, Vaganski vrh s výškou 1 757 metrů.

Park se rozkládá na ploše 102 kilometrů čtverečních. Do kaňonu Velka Paklenica se dostanete o cestě dlouhé 10 kilometrů vedoucí z obce Stari Grad-Paklenica. Kaňonem protéká horská řeka Paklenica. V období dešťů se kaňonem řítí obrovské množství vody. V blízkosti starého mlýna najdete vstup do národního parku Paklenica. Je třeba zaplatit vstupné a pak můžete ještě 500 metrů pokračovat automobilem. Nejkrásnější částí je soutěska nazývaná Klenac. Úzká cesta je obklopená stěnami do výšky až 400 metrů. Po pěšině doputujete k zelen oáze, která nese název Anića luka. Pitný pramen, krásné scenérie a skály, které lákají horolezce, jsou dominantou Velké Paklenice.

Foto: Aktuálně.cz

Podstatně drobnější část Národního parku Paklenica, kaňon Mala Paklenica je široký od 300 do 500 metrů. Podél tohoto kaňonu vás čeká dobrodružství bez upravených cestiček. Východiskem kaňonu je městečko Seline, 2 km jihovýchodně od Starigradu-Paklenince.

Pokud budete mít štěstí, dostanete se do kaňonu v momentě, kdy  budete moci pozorovat ptáky s odborným doprovodem. Přístupné jsou i podzemní tunely, které jsou prací vojáků jugoslávské armády. Pří putování Národním parkem Paklenica vás na potoku Velká Paklenica čeká sedm mlýnů, které jsou volně přístupné.

Národní park Risnjak a Krka

Milovníci přírody, kteří si za své místo pro relaxování vybrali Istrii, by měli zavítat do Národního parku Risnjak. Jde o překrásný zalesněný horský masiv, který je necelých 30 kilometrů od Rijeky. Nejen horolezce, ale také turisty láká park na nespočet romantických vyhlídek do krajiny.

Návštěvníky ohromí vysoké bukové lesy. Z tohoto místa je možné vystoupat na Veliki Risnjak ve výšce 1525 metrů. Výlet trvá okolo tří hodin. Na konci výstupu vás čeká překrásný výhled na jaderské moře. Druhým králem pohoří je hora Snježnik. Celý park pak dotváří údolí řeky Kupa.

Foto: Aktuálně.cz

Národnímu parku Vodopády řeky Krka patří plocha 142 kilometrů čtverečních. Jde o část dolního toku řeky Krka. Krka patří mezi největší řeku severní Dalmácie. Pramen najdete v Dinárském pohoří a její délka, 72 kilometrů, uchvátí každého. Koryto řeky je tvořené vápencovými terasami, které vzniklo usazováním vápníku. V místě řeky najdeme velké množství vodopádů a peřejí. Nejvyší vodopád se pyšní výškou 48 metrů. Opravdovým skvostem je část parku v okolí Skradinskiého vodopádu, který leží 12 kilometrů od Šibeníku. Čeká vás romantická procházka po dřevěných můstcích.

Na výlet k vodopádům se vydejte autem nebo na lodi z Prokljanského jezera, do kterého se řeka vlévá. Automobil nechte vedle parkoviště u pokladen, kde si zakoupíte vstupenku nebo výlet lodí na jezero Visovac, kde budete obdivovat Františkánský klášter na malém ostrůvku.

Foto: Aktuálně.cz

Národní park Severní Velebit

Součástí Dinárského pohoří je pohoří Velebit. leží v délce asi 150 kilometrů od průsmyku Vratnik na severozápadě. Největší raritou je chorvatská jeskyně Lukina jama, která patří k nejhlubším svého druhu. Park tvoří přírodní rezervace Roznaski Kukovi a Hajducki Kukovi. Jde o nejmladší park Chorvatska. Nejkrásnější části parku spatříte na Premužićově stezce od severu k jihu. Stezka je dlouhá 50 kilometrů a začíná u chaty Zavižan na vrchu Vučjak. Cestou se zastavíte v klášteře, kde se vyrábí známý likér travarica, dílo zdejších mnichů.

Foto: Aktuálně.cz

Zkuste prožít dovolenou v Chorvatsku trochu jinak a užijte si překrásné národní parky, které nabízí bohatou faunu, flóru a unikátní přírodní úkazy. Myslete při odpočinku u moře trochu na své zdraví a dodejte tělu pohyb v podobě příjemné procházky po některém z národních parků Chorvatska.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Chorvatsku.

 

Právě se děje

Další zprávy