Nejúžasnější záběr tornáda všech dob? Lovec bouřek si sáhl na dno svých možností

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 7. 2020 10:06
Patrně jedny z nejlepších záběrů tornáda vůbec se povedlo natočit lovci bouřek Michaelu Marzovi 8. července v americké Minnesotě. K rotujícímu víru se přiblížil v klíčovém momentu na pár metrů a pořídil tak detailní video fascinujícího meteorologického jevu.
Muž natočil tornádo jen pár metrů od něj | Video: Reuters

Marz tornádo "pronásledoval" zhruba 15 minut, na jeho youtubovém kanále je vidět, jak práce lovce bouřek vypadá od začátku až do konce. Když se vír zformoval, neváhal a vyrazil za ním autem.

Štěstím pro něj bylo, že tornádo zůstalo statické a nepohybovalo se dál. I díky tomu mohl pořídit tak detailní záběry. Uživatelé sociální sítě YouTube se v převážné míře shodují, že takto detailní záběr tornáda ještě neviděli.

 

Právě se děje

před 33 minutami

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit, zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila

Nehoda na železničním přejezdu v obci Sojníč na Pelhřimovsku ve středu na šest hodin zastavila provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Při srážce nákladního vlaku s osobním autem zemřela sedmašedesátiletá řidička auta, uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová. Nehodou vznikla materiální škoda asi 220 000 korun. Provoz v úseku Horní Cerekev - Počátky-Žirovnice byl obnoven ve 14:30.

Nehoda se stala krátce před 8:30 na železničním přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místě se mimo jiné zjišťovaly rozhledové poměry, které měla řidička mít, podle Drápala byly vyhovující. "Škody byly celkově vyčísleny na 220.000 korun s tím, že 100.000 je na osobním autě," řekl Drápal. Žena v autě cestovala sama.

České dráhy zavedly po nehodě v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy