Nejste dokonalí. "Postižené" figuríny otřásly zákazníky

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2013 20:19
Figurínám chybí končetiny či sedí na vozíku, mají upozornit na postižené.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla. | Foto: Repro You Tube

Curych - Švýcaři zvolili originální způsob, jak upozornit na lidi s postižením. Podle osob s amputovanými končetinami či pokřivenou páteří nechali vytvořit figuríny pro módní obchod s oblečením na hlavní curyšské třídě.

Švýcarská charitativní firma Pro Infirmis pro lidi s postižením tak chtěla upozornit lidi posedlé módou a "image", že nikdo nemá dokonalé tělo. Učinila tak u příležitosti Mezinárodního dne osob ze zdravotním postižením, který si svět připomenul 3. prosince, informoval britský deník Daily Mail.

Postižení stáli modelem sochařům, kteří si pečlivě měřili všechny odchylky od "normálu": úhel zakřivení páteře, průměry pahýlů či rozdíly mezi délkami obou nohou. Pod jejich rukama pak vznikaly figuríny na vozíku, s křivými zády, bez nohy či bez ruky.

Prvnímu šoku byli vystaveni ti, kdo stáli modelem. Figuríny doslova "v plné nahotě" ukazují jejich postižení. Nejeden z nich musel znovu bolestně přijímat sám sebe.

Napodruhé tyto figuríny otřásly samotnými zákazníky obchodu. Ti jsou totiž zvyklí pohybovat se v "perfektním" světě a řeší každý milimetr svého těla, jenž by se náhodou odchyloval od jakési obecné představy krásy a dokonalosti.

"Protože kdo je vlastně dokonalý?" ptá se v závěru emotivní video charitativní organizace.

Pro Infirmis «Because who is perfect?»
Pro Infirmis «Because who is perfect?» | Video:

Organizace spojených národů (OSN) upozorňuje na skutečnost, že takzvané "tiché utrpení" zažívá více než půl miliardy lidí na celém světě, kteří jsou handicapováni v důsledku mentální, fyzické nebo smyslové poruchy či poškození.

"Zhruba 80 procent postižených celého světa žije v rozvojových zemích. Často trpí předsudky a nevědomostí jejich okolí a tím, že nemají přístup k základním službám. Jejich životy jsou často omezovány fyzickými a sociálními bariérami a nedostupností prostředků a zdrojů. Tento "tichý stav ohrožení" je pro mezinárodní společenství výzvou k hledání řešení, která by zbavovala životy postižených žen, mužů a dětí oněch nadbytečných problémů, se kterými se musí potýkat," konstatuje OSN.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy