Nejste dokonalí. "Postižené" figuríny otřásly zákazníky

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2013 20:19
Figurínám chybí končetiny či sedí na vozíku, mají upozornit na postižené.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla. | Foto: Repro You Tube

Curych - Švýcaři zvolili originální způsob, jak upozornit na lidi s postižením. Podle osob s amputovanými končetinami či pokřivenou páteří nechali vytvořit figuríny pro módní obchod s oblečením na hlavní curyšské třídě.

Švýcarská charitativní firma Pro Infirmis pro lidi s postižením tak chtěla upozornit lidi posedlé módou a "image", že nikdo nemá dokonalé tělo. Učinila tak u příležitosti Mezinárodního dne osob ze zdravotním postižením, který si svět připomenul 3. prosince, informoval britský deník Daily Mail.

Postižení stáli modelem sochařům, kteří si pečlivě měřili všechny odchylky od "normálu": úhel zakřivení páteře, průměry pahýlů či rozdíly mezi délkami obou nohou. Pod jejich rukama pak vznikaly figuríny na vozíku, s křivými zády, bez nohy či bez ruky.

Prvnímu šoku byli vystaveni ti, kdo stáli modelem. Figuríny doslova "v plné nahotě" ukazují jejich postižení. Nejeden z nich musel znovu bolestně přijímat sám sebe.

Napodruhé tyto figuríny otřásly samotnými zákazníky obchodu. Ti jsou totiž zvyklí pohybovat se v "perfektním" světě a řeší každý milimetr svého těla, jenž by se náhodou odchyloval od jakési obecné představy krásy a dokonalosti.

"Protože kdo je vlastně dokonalý?" ptá se v závěru emotivní video charitativní organizace.

Pro Infirmis «Because who is perfect?»
Pro Infirmis «Because who is perfect?» | Video:

Organizace spojených národů (OSN) upozorňuje na skutečnost, že takzvané "tiché utrpení" zažívá více než půl miliardy lidí na celém světě, kteří jsou handicapováni v důsledku mentální, fyzické nebo smyslové poruchy či poškození.

"Zhruba 80 procent postižených celého světa žije v rozvojových zemích. Často trpí předsudky a nevědomostí jejich okolí a tím, že nemají přístup k základním službám. Jejich životy jsou často omezovány fyzickými a sociálními bariérami a nedostupností prostředků a zdrojů. Tento "tichý stav ohrožení" je pro mezinárodní společenství výzvou k hledání řešení, která by zbavovala životy postižených žen, mužů a dětí oněch nadbytečných problémů, se kterými se musí potýkat," konstatuje OSN.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy