Revoluční objev. Vědci našli 50 milionů let starou spermii

pej
Aktualizováno 20. 7. 2015 21:01
Jde o dosud nejstarší nalezenou pohlavní buňku, švédští vědci ji objevili náhodou.
Ilustrační foto - fosilie
Ilustrační foto - fosilie | Foto: Wikipedia Commons

Stockholm – Švédští paleontologové objevili na Antarktidě zkamenělou ulitu kmene kroužkovců, která obsahovala 50 milionů let starou spermii. Podle vědecké obce jde o velmi pozoruhodný a unikátní objev, informuje The Daily Mail.

Nález pohlavní buňky může podle vědců odhalit spoustu tajemství a přinést celou řadu poznatků o evoluci mikroorganismů.

"Věříme, že tento objev nám pomůže osvětlit řadu neobjasněných záhad ve vývoji mikroorganismů. Dosud jsme se totiž v této oblasti potýkali s nedostatkem dat," uvedl Benjamin Bomfleur ze švédského národního muzea.

Podle britské akademie věd Royal Society jde o dosud nejstarší objevený vzorek pohlavní buňky. Konkrétně tato pochází ze starších třetihor (eocénu), tedy období před 50 miliony let.

Benjamin Bomfleur ze švédského muzea (Swedish Museum of Natural History) označil nález za dílo náhody. "Kolega původně hledal kosti malých savců," řekl.

Specifikoval rovněž vědecké postupy a metody, které tým využil. Stáří vzorku bylo podle něj určeno na základě specifických zobrazovacích technik, jako je rastrovací elektronový mikroskop, rentgenové záření nebo počítačová tomografie.

Vědci teď plánují stejným způsobem prozkoumat i další sbírky fosilních ulit. Doufají, že by také mohly obsahovat spermie či zbytky jiných mikroorganismů.

Tento nález překonal i loňský objev 17 milionů let staré spermie v dochovaném trusu netopýrů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčín ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy