Komunistická Superstar: Nesnáším lidi, jsou nudní a hloupí

Magazín Magazín
1. 6. 2014 8:00
Slavoj Žižek je nazýván jako "nejnebezpečnější filozof Západu". Slovinský teoretik čerpá z Marxe, na stěně má obraz Stalina a nesnáší své studenty.
Slavoj Žižek
Slavoj Žižek | Foto: Profimédia

Lublaň - Je to člověk plný paradoxů. Slovinec Slavoj Žižek patří mezi nejznámější, ale i nejkontroverznější filozofy současnosti. Média mu s oblibou dávají přezdívky jako "Komunistická Superstar" či "Nejnebezpečnější filozof Západu". Kromě desítek tisíc odpůrců má stejný počet příznivců a fanoušků.

Foto: Aktuálně.cz

Žižek vystudoval filozofii a psychoanalýzu, vychází z Marxe či Hegela. Je proslulý svou nerudností a velmi slabým míněním o lidech, přesto jsou jeho přednáškové sály věčně plné. Přednáší na vysoké škole, ale učení považuje za nejhorší práci na světě. Studenty vysloveně nenávidí. "Nesnáším studenty, jsou stejně jako všichni lidé většinou nudní a hloupí," říká upřímně.

Nenoste mi ty vaše zasr... eseje!

K nepříčetnosti ho pak přivádí papírování, opravování písemných prací či konzultační hodiny.

Svým studentům na univerzitě v Cincinnati proto říká na rovinu: "Když mi nepřinesete žádnou z těch vašich zasr... esejí, dostanete jedničku, když mi ji donesete, mohl bych si to přečíst, nelíbilo by se mi to a dal bych vám horší známku," cituje ho server Critical Theory, podle kterého Žižek neobdržel od studentů jediný papír za celý semestr.

Rozhovor se Slavojem Žižkem pro www.vice.com v jeho lublaňském bytě.
Rozhovor se Slavojem Žižkem pro www.vice.com v jeho lublaňském bytě. | Video: Vice/YouTube

Šušká se, že do přihlašovací listiny na své konzultační hodiny vpisuje falešná jména, aby kolonky uměle zaplnil a měl klid na práci.

"Neumím si představit horší zkušenost, než že sem přijde nějaký idiot a pokládá vám nějaké otázky. To by šlo ještě snést, ale tady ve Spojených státech jsou studenti příliš otevření a dříve nebo později s vámi začnou řešit své osobní problémy," říká Žižek na webu Critical Theory.

Tento přístup ho štve. Starosti jeho studentů ho totiž nezajímají. "To není můj problém. Tak se zabij! Co bych jim měl říct?"

Jsem vtipálek, ale mohl bych být i stalinista

Jeho oblíbeným a pověstným slovem je "zasr..." a "idiot". Časopis Vice pořídil s nekonvenčním kantorem pozoruhodný rozhovor plný inspirujících myšlenek i neomalených připomínek.

Když se ho novinář, jenž za ním přijel do lublaňského bytu, ptá, proč má na zdi hned naproti vstupním dveřím pověšený obraz Stalina, odpoví mu: "Aby se na to idioti, kteří mi vlezou do bytu, zeptali a byli naštvaní."

Svou nálepku "nejnebezpečnější filozof Západu" považuje za nesmyslnou, v rozhovoru pro Vice nicméně říká: "Pořád se směju, jsem jako Joker z Batmana. Ale také bych mohl být stalinista. Když dostanu moc, tak vím, jak ji použít. Proto se skoro bojím sám sebe a nechci žádnou moc."

Pořád se směju, jsem jako Joker z Batmana. Ale také bych mohl být stalinista. Když dostanu moc, tak vím, jak ji použít. Proto se skoro bojím sám sebe a nechci žádnou moc.

Jeho nesnášenlivé postoje a vulgarity jsou do značné míry hrou, kterou se baví. Novináři, jenž s ním dělal na webu Vice rozhovor, například "úslužně" nabídl, jestli chce "zasr... džus, nebo kolu". Nakonec mu dal ledový čaj se slovy: "Tady to máš i s rakovinou, protože to je bez cukru, a tedy se spoustou sladidel!"

Češi, proč jste šli v 1989 do ulic?

Slavoj Žižek patří mezi nejznámější světové filozofy, kritizující kapitalismus. Burcuje lidi po celém světě, že nadešel čas, aby s touto ideologií skoncovali. Smysl života s oblibou názorně ilustruje na hollywoodských filmech. Tam je prý vše přítomno v základní a čisté formě.

Účastní se levicových protestních akcí, například Occupy Wall Street. Promluvil i k demonstraci českého uskupení ProAlt 17. listopadu 2011 na Václavském náměstí.

Podivil se zde mimo jiné tomu, proč jsou peníze na lety do vesmíru, ale již ne na zdravotní péči. Zapochyboval o duševní příčetnosti představitelů takovéto ideologie.

"Vzpomeňte si, proč jste tehdy (17. listopadu 1989) vyšli do ulic. Vyšli jste do ulic za svobodu a solidaritu. A to, co jste dostali, je svoboda bez solidarity, svoboda zkorumpovaného kapitalismu," sdělil tenkrát mimo jiné Čechům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy