Trpasličí kráva váží jen 26 kilo. Lidé porušují lockdown, aby ji viděli naživo

Magazín Magazín
14. 7. 2021 17:00
I přes celostátní lockdown se tisíce obyvatel Bangladéše vydávají na farmu poblíž hlavního města Dháky, aby viděli hvězdu tamních médií. Téměř dva roky starou krávu jménem Rani, kterou zde chovají, považují za nejmenší na světě. Na délku měří 66 centimetrů a váží pouze 26 kilogramů. Videa, na kterých ji krmí její obrovská matka, se stala internetovým hitem.
Trpasličí kráva Rani váží pouhých 26 kilogramů. Na farmu v Bangladéši se na ni jezdí dívat tisíce lidí | Video: Associated Press

Majitelé Rani tvrdí, že je o 10 centimetrů menší než její indická sousedka Manikyam, díky čemuž si nárokují zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Podle deníku The Guardian se na ni chodí dívat tisíce zvědavých obyvatel, kteří kvůli tomu porušují i pandemický lockdown.

"Nečekali jsme tak obrovský zájem," řekl majitel farmy. "Nemysleli jsme si, že by lidé opustili své domovy, kvůli zhoršující se situaci kolem koronaviru, ale dorazily sem davy," dodal.

Podle hlavního veterináře z okresu však může příliv zvědavců Rani ohrozit. "Doporučil jsem majitelům farmy, aby omezili počet turistů. Mohou sem zavléct nemoci, které ohrozí zdraví Rani," uvedl s tím, že je nepravděpodobné, že by Rani ještě vyrostla. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy