Mimořádná zpráva

Nejlepší učitelka na světě je z Británie, na školách by chtěla větší podporu pro umělecké předměty

Martin Brychta Martin Brychta
21. 3. 2018 13:05
Cenu pro nejlepšího učitele letos získala Britka Andria Zafirakouová. Český zástupce mezi finalisty nebyl.
Britka Andria Zafirakouová přebírá "Global Teacher Prize", ocenění pro nejlepšího učitele na světě.
Britka Andria Zafirakouová přebírá "Global Teacher Prize", ocenění pro nejlepšího učitele na světě. | Foto: Profimedia.cz

Cena Global Teacher Prize pro nejlepšího učitele či učitelku na světě letos putuje do Velké Británie. V Dubaji ji v neděli převzala Andria Zafirakouová, která učí výtvarnou výchovu na jedné z londýnských škol.

"Byla jsem v šoku, byla jsem úplně ohromená, nemohla jsem pochopit, že jsem to já," řekla podle serveru Guardian novinářům. Zároveň vyzvala k větší podpoře výuky uměleckých oborů na školách, podle ní totiž hrají v životě dětí důležitou roli.

"Viděla jsem, jak umění pomáhá žákům v komunikaci. Zároveň dodává sebedůvěru a vyrůstají díky němu úžasní mladí lidé," řekla.

Zafirakouová učí na škole ve čtvrti Brent na severozápadě Londýna. Tato oblast přitom patří k jedněm z nejchudších ve Spojeném království, místní navíc používají kolem 130 jazyků. Zafirakouová se proto naučila základní fráze v několika řečech a navštěvuje svoje žáky i doma. Připravuje pro ně také doučování a spolu s kolegy upravila učební osnovy, aby dětem více vyhovovaly.  

Global Teacher Prize v Česku

Ve finále Global Teacher Prize Zafirakouová porazila konkurenty ze zemí jako Austrálie, Belgie, Kolumbie, Jižní Afrika, Turecko nebo Spojené státy. Zástupce České republiky v užším výběru nebyl.

To se ale může změnit příští rok. Místní verze Global Teacher Prize totiž existuje i v Česku. Po loňském nultém kole se letos uskuteční první ročník, slavnostní vyhlášení vítězů pak bude v červnu.  

Global Teacher Prize se uděluje od roku 2015 a jejím cílem je zdůraznit význam učitelů a ocenit jejich práci, která je důležitá nejen pro žáky a studenty, ale také pro společnost. S oceněním je spojena finanční odměna jeden milion dolarů (téměř 21 milionů korun). 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 44 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy