Nejlepší šéfkuchař světa se zastřelil. Violier se dnes měl zúčastnit vyhlášení michelinských hvězd

ČTK ČTK
1. 2. 2016 8:31
Nejlepší šéfkuchař světa francouzsko-švýcarského původu Benoit Violier byl nalezen mrtvý. Policie informovala, že se pravděpodobně zastřelil sám. Vyšetřování okolností jeho smrti nadále probíhá. Podle švýcarského zpravodajského serveru 24 Heures se měl Violier v pondělí v Paříži zúčastnit slavnostního zveřejnění nového vydání michelinského gastronomického průvodce. Violier není prvním slavným šéfkuchařem, který ukončil život vlastní rukou.
Benoit Violier
Benoit Violier | Foto: facebook.com/RestaurantBenoitViolier

Lausanne - Francouzsko-švýcarský šéfkuchař Benoit Violier, jehož restaurace v Crissieru nedaleko švýcarského Lausanne byla v prosinci vyhlášena nejlepší na světě, byl v neděli nalezen doma mrtvý. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AFP. Patrně spáchal sebevraždu.

Jeho smrt vyvolala pozdvižení v kulinářském světě. Violierovi kolegové zejména ve Francii vyjádřili šok a zároveň soustrast jeho příbuzným.

Čtyřiačtyřicetiletý Violier vedl Restaurant de l'Hotel de Ville. Jeho mrtvé tělo našla policie v neděli pozdě odpoledne v jeho bytě v Crissieru. Policie v prohlášení upřesnila, že se Violier zřejmě zastřelil. Vyšetřování okolností jeho smrti nadále probíhá.

Podle švýcarského zpravodajského serveru 24 Heures se měl Violier v pondělí v Paříži zúčastnit slavnostního zveřejnění nového vydání michelinského gastronomického průvodce a s ním spojeného udělení hvězd. 

Restaurant de l'Hotel de Ville, který má tři michelinské hvězdičky, byl v prosinci loňského roku korunován nejlepší restaurací na světě ve francouzském žebříčku La Liste, který sestavil pořadí 1000 podniků ve 48 zemích. Seznam připravuje francouzské ministerstvo zahraničí a je jeho reakcí na britský žebříček 50 nejlepších restaurací světa.

Violier převzal restauraci s manželkou Brigitte v roce 2012 poté, co odešel na odpočinek jeho mentor Philippe Rochat - další z velikánů francouzské kuchyně. Rochat zemřel v loňském roce v důsledku onemocnění, které si uhnal cyklistikou.

Po zveřejnění prvního místa své restaurace Violier prohlásil: "Je to úžasné, je to pro nás výjimečné. Tohle umístění bude náš tým ještě více motivovat."

Violier není prvním slavným šéfkuchařem, který ukončil život vlastní rukou. Jakkoli se o příčině jeho sebevraždy dá zatím pouze spekulovat, analytici v této souvislosti připomínají tlak, jakému prestižní šéfkuchaři čelí.

Tento faktor byl zmiňován především v roce 2003, kdy spáchal sebevraždu brilantní francouzský kuchař Bertrand Loiseau, který se zastřelil ranou z lovecké zbraně do úst. Tehdy se ve Francii rozproudila debata o roli gastronomických průvodců a kulinárních kritiků. Dvaapadesátiletý Loiseau, který špičkovému vaření zasvětil život, se údajně děsil možnosti pohoršit si v hodnocení prestižních gastronomických publikací.

A rozhodně nebyl sám, kdo podlehl Damoklovu meči v podobě nesmlouvavého hodnocení své práce; například největší pařížský expert na zvěřinu Gérard Besson odnesl ztrátu michelinské hvězdičky infarktem.

V Česku je deset restaurací na světové úrovni, odlišují se surovinami i personálem, tvrdí šéfkuchař Grand Cru Jan Punčochář. V dobrých restauracích podle něj nesmí být fluktuace personálu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy