Nejkrásnější knihovnou na světě je pražské Klementinum, tvrdí americký web

Magazín Magazín
18. 9. 2015 13:59
Čtenáři populárního webu Bored Panda v hlasování rozhodli, že nejkrásnější knihovna na světě stojí v Praze. Barokní objekt Klementina vznikal postupně od poloviny 16. do 18. století jako jezuitská kolej s učebnami, knihovnou, kabinety, tiskárnou, kostely, kaplemi a astronomickou observatoří. Sídlila tam i lékárna a hrálo se tam divadlo. Dominantou Klementina je Astronomická věž, kterou využívali od poloviny 18. století matematici, astronomové a meteorologové pro svá bádání. V dávné minulosti se ve druhém patře věže také určoval přesný čas. Po první světové válce pak byla klementinská věž několik let jedinou observatoří Státní československé hvězdárny.
Klementinum
Klementinum | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 46 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy