Osvěžte tělo i ducha. Tady jsou nejkrásnější české plovárny

Osvěžte tělo i ducha. Tady jsou nejkrásnější české plovárny
Stavba bazénu v Litomyšli vyrůstá ze zatravněných svahů Černé hory a její měkce plynoucí plášť vzbuzuje dojem dokonalého souladu s okolní krajinou, což je jeden z důvodů, pro které je natolik ceněná. Druhá strana je oddělena vegetací a celý areál je tak hladce zakomponován do svého okolí a i přes použité materiály nepůsobí rušivým dojmem.
"Lehkost, transparentnost a redukce nejsou v tomto případě cílem," říkají na adresu brněnského rekreačně sportovního areálu Kraví Hora architekti z Ateliéru DRNH. Zmíněné vlastnosti využili k dosažení svého cíle, kterým bylo přenést pozornost návštěvníků od objektu k okolí.
I v případě Kraví Hory tak citlivým zasazením plovárny do oblíbené brněnské lokality umocnili architekti z ateliéru DRNH genia loci a i díky tomu si za stavbu vysloužili v roce 2005 hlavní ocenění v soutěži Grand Prix Obce architektů.
Za úspěšným přebudováním hasičské nádrže na funkční a po estetické stránce zdařilé koupaliště v obci Mokrá u Brna stojí projektový tým Dimense Brno a Interplan-CZ. Dva bazény, plavecký a dětský, jsou zasazeny do údolí Vlašnovského potoka a architekti je doplnili širokou čtyřproudou skluzavkou a sportovními hřišti.
Foto: Atelier DRNH
26. 8. 2011 17:35

Chystáte se spláchnout horko v bazénu? Aby se při koupání kromě těla vzpružil i duch, je vhodné vybrat si takovou plovárnu, která nabídne fyzické i estetické prožitky. Může se sice zdát, že česká koupaliště rostou podle jednoho návrhu a pro nápaditost není místo, stačí ale chvilka pátraní a hned je jasné, že mnohé architektonické kanceláře ve svých portfóliích skrývají překrásné a funkční plovárny. Galerie vznikla na stránce Designland, která funguje v rámci experimentálního facebookového deníku Fakt!. Autorkou galerie je Eva Charvátová.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Francii se ujali úřadu dva noví ministři, čelí kritice za znásilnění i popírání #MeToo

Ministři nové francouzské vlády premiéra Jeana Castexe se dnes ujali svých úřadů. Dva z nich přitom už nyní čelí ostré kritice. Nového ministra vnitra Géralda Darmanina totiž od roku 2017 vyšetřují kvůli obvinění ze znásilnění, ministr spravedlnost Éric Dupond-Moretti na sebe před časem upozornil kritikou hnutí #MeToo. Opatrnou pochvalu si prezident Emmanuel Macron vysloužil alespoň za jmenování Barbary Pompiliové do čela ministerstva životního prostřední, informovala agentura AFP.

Premiér Édouard Philippe, který stál v čele vlády od roku 2017, podal v pátek demisi a s ním skončil celý jeho kabinet. Z něj se do týmu nového premiéra Jeana Castexe, dosud málo známého starosty jihofrancouzského městečka Prades, dostal ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ministr financí Bruno Le Maire či ministryně obrany Florence Parlyová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy