Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nejintenzivnější laser na světě je ve středních Čechách

Judita Čapková
2. 9. 2020 16:00
Svět letos slaví 60 let od vyslání prvního laserového paprsku. Střední Čechy přitom patří k vědecké špičce. V kraji se mimo jiné nachází vědecké centrum s nejsilnějším laserem světa a řada dalších prestižních institucí. Kraj do podpory vědy a vzdělání investuje značné prostředky.
Vědecký výzkum
Vědecký výzkum | Foto: copyright: Shutterstock
Středočeský kraj

ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého nainstaloval mezinárodní tým vědců nejintenzivnější laserový systém na světě. Po jeho plném spuštění budou mít vědci k dispozici unikátní nástroj umožňující průkopnický výzkum v oblasti fyziky, materiálových věd, biomedicíny a laboratorní astrofyziky.

Noc vědců otevírá dveře špičkových pracovišť

Během Noci vědců, která letos připadá na 27. listopadu, bude toto centrum zpřístupněno široké veřejnosti. Jde o celoevropskou akci, kdy se v jeden večer oživí stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. V Čechách se koná od roku 2015 a je zastoupena univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Tématem letošního ročníku je "Člověk a robot".

Další špičkovou platformou, tentokrát z oboru moderních biotechnologií a biomedicíny, je BIOCEV. Společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy, nacházející se ve Vestci. Přes 500 vědců, studentů a členů technického personálu se zaměřuje na detailní poznání organismů na molekulární úrovni. Jejich výsledky směřují do aplikovaného výzkumu a vývoje nových léčebných postupů. Z jejich dílny pochází 36 patentů, prototypů a aplikací. 

Jaderný výzkum

Akademii věd patří také Ústav jaderné fyziky v Řeži, jehož zaměření je patrné již ze samotného názvu instituce. V těsném sousedství se nachází Centrum výzkumu Řež, které navazuje na desítky let dlouhou tradici jaderného výzkumu. Zaměřuje se na výzkum a vývoj v oblasti přírodních, medicínských a technických věd, pochopitelně na jadernou energii a udržitelnou energetiku. Podporuje studentskou činnost a věnuje se šíření výsledků prostřednictvím výuky. 

Uvedená vědecká pracoviště, stejně jako řada dalších kladou důraz na vzdělávání a šíření nových poznatků. A protože první krok k vědecké kariéře často přichází v útlém školním věku, dostává se ve Středočeském kraji oblasti školství značné pozornosti.

Podpora vzdělání ve středních Čechách

V kraji se nachází 184 škol a školských zařízení, přitom jen na podporu rozvoje a obnovy základních škol poslal kraj v letošním roce přes 110 milionů korun. V oblasti investiční výstavby za posledních dvacet let vyrostly tělocvičny, sportoviště, řada budov prošla rekonstrukcí nebo zateplením. Nová tělocvična Gymnázia Jana Palacha v Mělníku získala Cenu hejtmanky i Cenu veřejnosti v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2017. Největší letošní investiční akcí je výstavba tělocvičny v Benešově.

Vznikl také stipendijní program pro žáky řemeslných oborů, o které je největší zájem na trhu práce, a Středočeský kraj rozvíjí v oblasti školství aktivní mezinárodní spolupráci. Žákům i učitelům je usnadněn přístup k výměnným praxím a získávání cenných zahraničních zkušeností.

 

Právě se děje

Další zprávy