Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nejintenzivnější laser na světě je ve středních Čechách

Judita Čapková
2. 9. 2020 16:00
Svět letos slaví 60 let od vyslání prvního laserového paprsku. Střední Čechy přitom patří k vědecké špičce. V kraji se mimo jiné nachází vědecké centrum s nejsilnějším laserem světa a řada dalších prestižních institucí. Kraj do podpory vědy a vzdělání investuje značné prostředky.
Vědecký výzkum
Vědecký výzkum | Foto: copyright: Shutterstock
Středočeský kraj

ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého nainstaloval mezinárodní tým vědců nejintenzivnější laserový systém na světě. Po jeho plném spuštění budou mít vědci k dispozici unikátní nástroj umožňující průkopnický výzkum v oblasti fyziky, materiálových věd, biomedicíny a laboratorní astrofyziky.

Noc vědců otevírá dveře špičkových pracovišť

Během Noci vědců, která letos připadá na 27. listopadu, bude toto centrum zpřístupněno široké veřejnosti. Jde o celoevropskou akci, kdy se v jeden večer oživí stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. V Čechách se koná od roku 2015 a je zastoupena univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Tématem letošního ročníku je "Člověk a robot".

Další špičkovou platformou, tentokrát z oboru moderních biotechnologií a biomedicíny, je BIOCEV. Společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy, nacházející se ve Vestci. Přes 500 vědců, studentů a členů technického personálu se zaměřuje na detailní poznání organismů na molekulární úrovni. Jejich výsledky směřují do aplikovaného výzkumu a vývoje nových léčebných postupů. Z jejich dílny pochází 36 patentů, prototypů a aplikací. 

Jaderný výzkum

Akademii věd patří také Ústav jaderné fyziky v Řeži, jehož zaměření je patrné již ze samotného názvu instituce. V těsném sousedství se nachází Centrum výzkumu Řež, které navazuje na desítky let dlouhou tradici jaderného výzkumu. Zaměřuje se na výzkum a vývoj v oblasti přírodních, medicínských a technických věd, pochopitelně na jadernou energii a udržitelnou energetiku. Podporuje studentskou činnost a věnuje se šíření výsledků prostřednictvím výuky. 

Uvedená vědecká pracoviště, stejně jako řada dalších kladou důraz na vzdělávání a šíření nových poznatků. A protože první krok k vědecké kariéře často přichází v útlém školním věku, dostává se ve Středočeském kraji oblasti školství značné pozornosti.

Podpora vzdělání ve středních Čechách

V kraji se nachází 184 škol a školských zařízení, přitom jen na podporu rozvoje a obnovy základních škol poslal kraj v letošním roce přes 110 milionů korun. V oblasti investiční výstavby za posledních dvacet let vyrostly tělocvičny, sportoviště, řada budov prošla rekonstrukcí nebo zateplením. Nová tělocvična Gymnázia Jana Palacha v Mělníku získala Cenu hejtmanky i Cenu veřejnosti v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2017. Největší letošní investiční akcí je výstavba tělocvičny v Benešově.

Vznikl také stipendijní program pro žáky řemeslných oborů, o které je největší zájem na trhu práce, a Středočeský kraj rozvíjí v oblasti školství aktivní mezinárodní spolupráci. Žákům i učitelům je usnadněn přístup k výměnným praxím a získávání cenných zahraničních zkušeností.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 5 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy