Nejhorší vánoční dárek: Noční můry pro ženy i muže

Domácí Domácí
5. 12. 2013 9:12
Rozsáhlý vánoční průzkum prozradil, co určitě nekupovat pod stromeček
Vánoční průzkum také ukázal, že ženy jsou v dárcích méně vybíravé, obdarovávají více lidí a začínají shánět dárky podstatně dříve než muži.
Vánoční průzkum také ukázal, že ženy jsou v dárcích méně vybíravé, obdarovávají více lidí a začínají shánět dárky podstatně dříve než muži. | Foto: Jan Barek

Praha - Začali jste kupovat vánoční dárky a tápete, co by komu udělalo radost? Možná by vám mohl pomoci předvánoční průzkum. Ten například říká, že muži se pod stromečkem nejvíce děsí živého zvířete, ženám zase neuděláte radost alkoholem nebo cigaretami.

V druhé polovině listopadu byl na stránkách Vyplňto.cz realizován průzkum, ve kterém celkem 4823 lidí vyjádřilo své preference ohledně vánočních dárků. Průzkum dále zjišťoval, kdy lidé začínají s nákupem dárků, zda vnímají rozdíl mezi "fyzickými" dárky a poukazy ze slevových serverů a jakým způsobem Vánoce slaví.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že tři čtvrtiny žen pod stromečkem nejraději naleznou knihu (75 %) nebo oblečení (71 %), nepohrdnou však ani kosmetikou a drogistickým zbožím (56 %), šperky (55 %), lístky na kulturní akce a dárcem vlastnoručně vyrobenými předměty (shodně 52 %). Radost ženám naopak obecně neuděláte, dáte-li jim pod stromeček alkohol nebo cigarety (odmítá 69 % žen), často pohoříte také v případě živých zvířat (45 %) a výživových doplňků (42 %).

Hit: Elektronika, knihy, oblečení

Muži si naopak nejčastěji přejí spotřební elektroniku a počítače (v 63 %), potěšíte je však také knihou (59 %) a trochu překvapivě i oblečením (v 55 %). Největší hrůzu mají muži z toho, že pod stromečkem naleznou nějaké živé zvíře (odmítá 58 %), dále v žebříčku neoblíbenosti následují cigarety a alkohol (52 %) a výživové doplňky (41 %).

Celkově se dá říci, že muži jsou v představách o dárcích mnohem konkrétnější a vybíravější než ženy, které kladně ohodnotily širší spektrum dárků. S tím může souviset i fakt, že si ženy mezi sebou obecně dávají více dárků než muži - se 7 a více lidmi si vyměňuje dárky 58 % žen, ale jen 37 % mužů.

Nejčastějšími respondenty byli lidé mezi 18-27 lety. Klasika Vánoc - panenky, plyšáci, stavebnice - se tedy v odpovědích příliš nevyskytovala.
Nejčastějšími respondenty byli lidé mezi 18-27 lety. Klasika Vánoc - panenky, plyšáci, stavebnice - se tedy v odpovědích příliš nevyskytovala. | Foto: Jan Barek

Ženy také začínají nakupovat dárky o něco dříve než muži. Více než polovina žen začíná nakupovat dárky dříve než v prosinci, z mužů takto "v předstihu" nakupuje jen asi třetina. Týden a méně před Štědrým dnem začíná nakupovat zhruba pětina mužů a pouhých 7 % žen.

Tři čtvrtiny žen a tři pětiny mužů nevidí  žádné podstatné rozdíly mezi "fyzickými" dárky a poukazy na dárky (například ze slevových serverů). Ti ostatní si pak rovným dílem stěžují na to, že si na dárek v podobě poukazu nebudou moci rovnou "sáhnout" a že budou (v případě poukazu ze slevových serverů) tak trochu za zákazníky "druhé kategorie". Nákup dárku na některém ze slevových serverů plánuje uskutečnit zhruba pětina lidí.

Před těmito dárky loni úřady varovaly. Byly nebezpečné:

Dárky nosí pochopitelně Ježíšek

Mezi oslovenými respondenty převládali ti, kteří během Vánoc kombinují křesťanské a "komerční" zvyky (cca 56 %), čistě komerčním způsobem se chystá Vánoce oslavit třetina lidí a pro 7 % lidí jsou Vánoce především svátkem souvisejícím s jejich vírou (jen pro cca 3 % lidí jsou Vánoce dny jako každé jiné). 

Dárky nejčastěji v domácnostech respondentů nosí Ježíšek (75 %), ve čtvrtině případů si lidé dávají dárky čistě mezi sebou (nehrají u toho žádnou "hru"). Zahraniční nositelé dárků (typu Santa Claus) se objevovali jen v jednotkách případů, kdy alespoň některý z členů domácnosti nebyl rodilý Čech.

"Z hlediska  respondentů, nejedná se o reprezentativní vzorek obyvatel ČR, průzkumu se zúčastnili ve větší míře mladší a vzdělanější lidé. Vzhledem k velkému rozdílu v zastoupení mužů a žen byla obě pohlaví vyhodnocována odděleně," uvádí provozovatel dotazníkové služby Vyplňto.cz Marek Demčák.

 

Právě se děje

Další zprávy