Nejen záchodová štětka, ale i jezero. Kampaň reaguje na to, jak Ikea vymýšlí názvy

Magazín Magazín
13. 12. 2021 15:40
Mnoha lidem jistě už dlouho vrtalo hlavou, jak skandinávský řetězec Ikea vymýšlí názvy svých výrobků. Švédská agentura pro cestovní ruch nyní tajemství firmy konečně odhalila. Populární nábytek a interiérové vybavení bývají často pojmenované po švédských jezerech, horách či ostrovech.
Více než jen záchodová štětka. Jezero Bolmen ležící v regionu Småland na jihu Švédska.
Více než jen záchodová štětka. Jezero Bolmen ležící v regionu Småland na jihu Švédska. | Foto: Shutterstock

Agentura Visit Sweden si všimla, že nábytkářský řetězec Ikea často využívá názvy švédských jezer, řek, vrcholů či lesů při pojmenovávání svých produktů. Proto nyní rozjela netradiční marketingovou kampaň, která ukazuje, odkud se exoticky znějící označení produktů vzala, a zároveň si klade za cíl turisty přilákat ke krásám švédské přírody. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Záchodová štětka Bolmen například nese jméno jezera ležícího v regionu Småland na jihu Švédska. Podobně vznikl název odpadkového koše Toftan, který odkazuje k jinému kouzelnému jezeru, tentokrát v kraji Dalarna ve středním Švédsku. Misterhult zase není jen bambusová lampa, ale i okouzlující souostroví.

Díky kampani Discover the Originals (Objev originály) by se celkem 21 turisticky atraktivních míst mělo dočkat stejné popularity jako jejich jmenovci ze sítě Ikea. "Proti firmě nic nemáme. Naopak jsme rádi, že se ke švédským přírodním úkazům hrdě hlásí a pomáhá nám o nich rozšířit povědomí po celém světě. Bylo ale načase, aby se lidé konečně seznámili i s originály," řekl marketingový šéf agentury Visit Sweden Nils Persson.

Dodal, že když člověk zadá některé z názvů do internetového vyhledávače, objeví se mu nejprve webové stránky s výrobky firmy Ikea a výsledky odkazující k turistickým destinacím bývají až na dalších pozicích. Při vyhledávání výrazu Bodviken se například zobrazí s vyšší prioritou umyvadlo a Persson by byl rád, kdyby dostalo více prostoru stejnojmenné horské jezero na severu Švédska, zapsané na seznamu UNESCO.

Podobná situace nastává, když se uživatelé snaží ve vyhledávači zjistit něco o lese Höljes v jedné z nejméně obydlených částí Švédska a místo toho skončí u závěsného osvětlení v internetovém obchodě Ikea. Pokud by kampaň švédské agentury pro cestovní ruch byla úspěšná, spojovalo by si třeba slovo Kallax více lidí s pobřežními sceneriemi v Laponsku, nikoliv s dřevěnými poličkami.

V okolí jezera Bolmen se teď v rámci kampaně dokonce objevily cedule s nápisem: "Bolmen, více než jen záchodová štětka z Ikey." "Obyvatelé jsou na jezero pyšní a podporují iniciativu vrátit jeho názvu původní význam. Chceme ukázat, že Bolmen opravdu není jen nástroj, který vám pomůže vyčistit toaletu. Můžeme se pochlubit nedotčenou krajinou i křišťálově čistou vodou a svět by o tom měl vědět," zdůraznil místní radní Magnus Gunnarsson.

Z kampaně se ovšem raduje také společnost Ikea. "Souhlasíme, že je načase, aby místa, po nichž jsme pojmenovali některé z našich nejprodávanějších produktů, získala pozornost, kterou si zaslouží. Zároveň nám přijde velmi zábavné odkrývat příběhy, které stojí za názvy našich výrobků," uvedl mluvčí švédské firmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy