Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Hotel Thermal v Karlových Varech.
Hotel Thermal v Karlových Varech. | Foto: ČTK

Hotel Thermal v Karlových Varech

Databáze #SOSBrutalism upozorňuje i na další stavby v Česku. Momentálně varuje například před rekonstrukcí Hotelu Thermal v Karlových Varech. Ta měla podle informací tiskové mluvčí ministerstva financí Michaely Tesařové, pod které objekt spadá, začít na konci loňského roku. 

Přestavba za 580 milionů korun by se měla podle informací serveru iDnes.cz dotknout výměny rozvodů vody a tepla nebo klimatizace. V první vlně má dojít i k rekonstrukci několika pokojů.

Za citlivou rekonstrukci vedenou s respektem k původní architektuře lobbuje i vnučka spoluautorky objektu Věry Machoninové Marie Kordovská. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hokejový útočník Koblasa prodloužil smlouvu v Karlových Varech

Karlovarský hokejový útočník Petr Koblasa podepsal na západě Čech novou jednoletou smlouvu a bude za Energii hrát i v příští extraligové sezoně. Šestadvacetiletý Koblasa byl v uplynulém ročníku s 26 body čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

"Jeho spojení v jednom útoku s Václavem Skuhravým a Tomášem Vondráčkem fungovalo a věříme, že ta formace bude i nadále energickou silou našeho mužstva," uvedl na klubovém webu hlavní trenér a sportovní manažer klubu Martin Pešout.

Koblasa se před sezonou vrátil do Karlových Varů po třech letech strávených v Chomutově. Zaznamenal životní ročník, v němž vstřelil 14 gólů a na dalších 12 přihrál. V extralize debutoval v sezoně 2011/12 a od té doby odehrál včetně play off 419 zápasů s bilancí 113 bodů (55+58).

Zdroj: ČTK
Další zprávy