Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Hotel Thermal v Karlových Varech.
Hotel Thermal v Karlových Varech. | Foto: ČTK

Hotel Thermal v Karlových Varech

Databáze #SOSBrutalism upozorňuje i na další stavby v Česku. Momentálně varuje například před rekonstrukcí Hotelu Thermal v Karlových Varech. Ta měla podle informací tiskové mluvčí ministerstva financí Michaely Tesařové, pod které objekt spadá, začít na konci loňského roku. 

Přestavba za 580 milionů korun by se měla podle informací serveru iDnes.cz dotknout výměny rozvodů vody a tepla nebo klimatizace. V první vlně má dojít i k rekonstrukci několika pokojů.

Za citlivou rekonstrukci vedenou s respektem k původní architektuře lobbuje i vnučka spoluautorky objektu Věry Machoninové Marie Kordovská. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy