Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Transgas
Transgas bude srovnán se zemí. Co je na budově zajímavého? | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

Budova Transgasu původně sloužila pro potřeby řídicího centra budovaného mezinárodního plynovodu ze SSSR do zemí západní Evropy. Obdélníková stavba, která je součástí komplexu tří budov postavených podle projektu architektů Iva Loose, Jindřicha Malátka, Jana Eisenreicha a Václava Aulického, se dostavěla jako první.

A přestože jde o stavbu, která v sobě podle historiků architektury skrývá unikátní architektonické a urbanistické prvky, nebyla ani po několikaletém úsilí prohlášena za kulturní památku. 

Současný majitel, developerská společnost HB Reavis, požádal o povolení k demolici loni 23. července. Získal ho 9. ledna 2019. Transgas má nahradit multifunkční objekt.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy