Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Transgas
Transgas bude srovnán se zemí. Co je na budově zajímavého? | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

Budova Transgasu původně sloužila pro potřeby řídicího centra budovaného mezinárodního plynovodu ze SSSR do zemí západní Evropy. Obdélníková stavba, která je součástí komplexu tří budov postavených podle projektu architektů Iva Loose, Jindřicha Malátka, Jana Eisenreicha a Václava Aulického, se dostavěla jako první.

A přestože jde o stavbu, která v sobě podle historiků architektury skrývá unikátní architektonické a urbanistické prvky, nebyla ani po několikaletém úsilí prohlášena za kulturní památku. 

Současný majitel, developerská společnost HB Reavis, požádal o povolení k demolici loni 23. července. Získal ho 9. ledna 2019. Transgas má nahradit multifunkční objekt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy