Nejděsivější horor? Vědci ho vybrali podle zrychleného tepu diváků, Psycho pohořelo

Magazín Magazín
22. 10. 2020 15:00
Vymítač ďábla, Vetřelec nebo Osvícení. To jsou kultovní horory, které fanoušci žánru obvykle řadí ke svým nejoblíbenějším. Podle nové vědecké studie ale nedokážou diváky vyděsit ani zdaleka tolik jako hororové filmy natočené v posledních dvou dekádách. Měření srdečního tepu ukázalo, že nejstrašidelnějším snímkem všech dob je osm let starý Sinister.
Sinister (2012) Trailer | Video: Youtube/ČK Trailers

Který film je nejděsivějším snímkem všech dob? Nad touto otázkou se už dlouhé roky přou všichni fanoušci hororů, kteří mezi své favority často řadí kultovní klasiky jako Vymítač ďábla nebo Texaský masakr motorovou pilou. Stejnou otázkou se však nyní zabývali vědci a došli ke zcela jiné odpovědi.

Výzkumníci z britské agentury Broadband Choices nechali 50 lidí různých věkových kategorií více než 100 hodin sledovat strašidelné filmy a měřili jim přitom srdeční tep. Na základě výsledků byli následně schopní horory seřadit podle toho, jak moc diváky vyděsily. Informoval o tom zábavní web Nerdist, kde je celý žebříček k dispozici.

Zkoumaným se srdeční tep oproti normálu překvapivě nejvíce zrychlil, když se dívali na film Sinister, který v roce 2012 natočil režisér Scott Derrickson. Při některých jeho scénách jim srdce bilo rychlostí 86 úderů za minutu, což je oproti tepu v klidovém režimu nárůst o 32 procent. Jen o chlup menší vychýlení z normálu publiku způsobil snímek Insidious z roku 2010.

Relativně čerstvé horory natočené ve dvou dekádách nového tisíciletí dominovaly také na dalších příčkách první desítky. Na pátém místě například skončil divácký hit Paranormal Activity. Kultovní, kritikou uznávané filmy naopak docela pohořely. Vymítač ďábla se umístil na 17. příčce, Vetřelec Ridleyho Scotta skončil 24. a Kubrickovo Osvícení bylo až 33. Psycho Alfreda Hitchcocka se mezi 35 nejděsivějších filmů vůbec neprobojovalo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy