Nejdelší had měl 13 metrů. Sežral by i krávu

ČTK ČTK
5. 2. 2009 9:50
New York - Zřejmě nejdelší dosud objevený had byl tak velký, že se živil zvířaty rozměrů krávy.
Největší had by člověka slupl jako malinu - ilustraci, jak mohl vypadat, vytvořili vědci z University of Florida
Největší had by člověka slupl jako malinu - ilustraci, jak mohl vypadat, vytvořili vědci z University of Florida | Foto: University of Florida

K tomuto závěru došli paleontologové, kteří zkoumali zkameněliny obřího hada nalezené na severovýchodě Kolumbie, napsala dnes agentura AP.

Obří had měřil pravděpodobně okolo 13 metrů a vážil více než 1100 kilogramů, což je více než bizon.

"Mohl bez problémů sežrat zvíře veliké jako kráva a člověka by slupnul jako nic," odhaduje paleontolog Jason Head z univerzity v kanadském městě Mississauga.

Tento živočich se pravděpodobně živil pravěkými předky krokodýlů, kteří stejně jako on žili před 58 až 60 miliony let v deštném pralese, uvádí Head se svými kolegy v článku uveřejněném v novém čísle časopisu Nature, které vyjde ve čtvrtek.

Objevitelé nazvali hada Titanoboa cerrejonensis, tedy "obrovský škrtič z Cerrejónu", kde ho našli.

I když je cerrejónské monstrum příbuzné s dnešním hroznýšem královským, chovalo se, jak říká Head, spíše jako anakonda a většinu času trávilo ve vodě. Had se dokázal plazit i plavat.

Titanoboa cerrejonensis měřil asi o tři a půl metru více než nejdelší doposud známý had, který žil před 40 miliony let v Egyptě. Mezi žijícími druhy hadů prvenství drží jistá krajta, které naměřili asi devět metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy