Nedostal výplatu. Na protest si snědl prst

Reuters Kristina Winklerová, Reuters
28. 4. 2009 11:30
Bělehrad - Proti roky nevyplaceným mzdám se dá protestovat, anebo se smířit s krutým osudem. Srbský odborový předák zvolil první cestu.

Muž nejprve usekl a pak i snědl svůj prst, aby vyjádřil zoufalství pracujících, kterým nebyly po několik let vypláceny platy.

"My dělníci nemáme co jíst. Museli jsme hledat nějakou náhražku potravy a já jsem jim dal příklad," uvedl v pondělí Zoran Bulatović. "Bolelo to opravdu strašně," dodal.

Bulatović, odborový předák textilky Raška Holding, sídlící ve městě Novi Pazar, použil pilu na kov, aby si v pátek uřízl větší část levého malíčku.

Odvážný muž ale uvedl, že se nejednalo o jeho vlastní nápad. K činu se rozhodl poté, kdy jeho zástupkyně, svobodná matka tří dětí, prohlásila, že si na protest usekne prst. "Nemohl jsem ji to nechat udělat," vysvětlil Bulatović.

Státem vlastněný podnik Raška Holding patřil na konci osmdesátých let k předním výrobcům textilu a pracovalo pro něj na čtyři tisíce lidí.

Během rozpadu bývalé Jugoslávie ale ztratil mnoho trhů a špatné hospodaření v následující dekádě válek vedlo k masivnímu propouštění. Pro společnost nakonec pracovalo jen sto dělníků.

Mrzačit se nepřestanou

Řadě bývalých zaměstnanců ale za celou dobu nebyla proplacena vykonaná práce. Dělníci tak zůstali odkázáni jen na některé zaměstnanecké výhody, například bezplatné zdravotní pojištění.

Na dvě desítky dělníků se na sebe v loňském roce pokoušely marně upozornit protestní devatenáctidenní hladovkou.

Požadují, aby stát dluhy firmy kapitalizoval a zavedl podporu pro dělníky v předdůchodovém věku.

Bulatović upozorňuje, že jeho druhové ze svých požadavků neustoupí, že ale odloží další sebepoškozování alespoň do doby, než proběhnou rozhovory s vládními úředníky. Ty jsou v Bělehradě naplánovány na úterý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy