Nedostal výplatu. Na protest si snědl prst

Reuters Kristina Winklerová, Reuters
28. 4. 2009 11:30
Bělehrad - Proti roky nevyplaceným mzdám se dá protestovat, anebo se smířit s krutým osudem. Srbský odborový předák zvolil první cestu.

Muž nejprve usekl a pak i snědl svůj prst, aby vyjádřil zoufalství pracujících, kterým nebyly po několik let vypláceny platy.

"My dělníci nemáme co jíst. Museli jsme hledat nějakou náhražku potravy a já jsem jim dal příklad," uvedl v pondělí Zoran Bulatović. "Bolelo to opravdu strašně," dodal.

Bulatović, odborový předák textilky Raška Holding, sídlící ve městě Novi Pazar, použil pilu na kov, aby si v pátek uřízl větší část levého malíčku.

Odvážný muž ale uvedl, že se nejednalo o jeho vlastní nápad. K činu se rozhodl poté, kdy jeho zástupkyně, svobodná matka tří dětí, prohlásila, že si na protest usekne prst. "Nemohl jsem ji to nechat udělat," vysvětlil Bulatović.

Státem vlastněný podnik Raška Holding patřil na konci osmdesátých let k předním výrobcům textilu a pracovalo pro něj na čtyři tisíce lidí.

Během rozpadu bývalé Jugoslávie ale ztratil mnoho trhů a špatné hospodaření v následující dekádě válek vedlo k masivnímu propouštění. Pro společnost nakonec pracovalo jen sto dělníků.

Mrzačit se nepřestanou

Řadě bývalých zaměstnanců ale za celou dobu nebyla proplacena vykonaná práce. Dělníci tak zůstali odkázáni jen na některé zaměstnanecké výhody, například bezplatné zdravotní pojištění.

Na dvě desítky dělníků se na sebe v loňském roce pokoušely marně upozornit protestní devatenáctidenní hladovkou.

Požadují, aby stát dluhy firmy kapitalizoval a zavedl podporu pro dělníky v předdůchodovém věku.

Bulatović upozorňuje, že jeho druhové ze svých požadavků neustoupí, že ale odloží další sebepoškozování alespoň do doby, než proběhnou rozhovory s vládními úředníky. Ty jsou v Bělehradě naplánovány na úterý.

 

Právě se děje

Další zprávy