Nedostal výplatu. Na protest si snědl prst

Reuters Kristina Winklerová , Reuters
28. 4. 2009 11:30
Bělehrad - Proti roky nevyplaceným mzdám se dá protestovat, anebo se smířit s krutým osudem. Srbský odborový předák zvolil první cestu.

Muž nejprve usekl a pak i snědl svůj prst, aby vyjádřil zoufalství pracujících, kterým nebyly po několik let vypláceny platy.

"My dělníci nemáme co jíst. Museli jsme hledat nějakou náhražku potravy a já jsem jim dal příklad," uvedl v pondělí Zoran Bulatović. "Bolelo to opravdu strašně," dodal.

Bulatović, odborový předák textilky Raška Holding, sídlící ve městě Novi Pazar, použil pilu na kov, aby si v pátek uřízl větší část levého malíčku.

Odvážný muž ale uvedl, že se nejednalo o jeho vlastní nápad. K činu se rozhodl poté, kdy jeho zástupkyně, svobodná matka tří dětí, prohlásila, že si na protest usekne prst. "Nemohl jsem ji to nechat udělat," vysvětlil Bulatović.

Státem vlastněný podnik Raška Holding patřil na konci osmdesátých let k předním výrobcům textilu a pracovalo pro něj na čtyři tisíce lidí.

Během rozpadu bývalé Jugoslávie ale ztratil mnoho trhů a špatné hospodaření v následující dekádě válek vedlo k masivnímu propouštění. Pro společnost nakonec pracovalo jen sto dělníků.

Mrzačit se nepřestanou

Řadě bývalých zaměstnanců ale za celou dobu nebyla proplacena vykonaná práce. Dělníci tak zůstali odkázáni jen na některé zaměstnanecké výhody, například bezplatné zdravotní pojištění.

Na dvě desítky dělníků se na sebe v loňském roce pokoušely marně upozornit protestní devatenáctidenní hladovkou.

Požadují, aby stát dluhy firmy kapitalizoval a zavedl podporu pro dělníky v předdůchodovém věku.

Bulatović upozorňuje, že jeho druhové ze svých požadavků neustoupí, že ale odloží další sebepoškozování alespoň do doby, než proběhnou rozhovory s vládními úředníky. Ty jsou v Bělehradě naplánovány na úterý.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy