Nechte se svést horkokrevnými Aténami

Adam Pešek
7. 9. 2011 17:15
Pod dohledem Parthenonu se ani neodvažujte spěchat
Athénská akropolis
Athénská akropolis | Foto: Isifa/Thinkstock

Slavný Parthenon, zahalený lešením, představuje perfektní symbol dnešních Atén - ačkoliv jsou jedním z nejstarších evropských měst, nebýt známých antických památek, téměř byste to nepoznali.

Stejně živé jako zdejší noci je i město samotné, neustále proměňující svou podobu. Přijeďte sem za památkami antického Řecka a ochutnejte i něco z jeho budoucí tváře - bude to stát za to.

Panoramatu města dominuje zdejší Akropole. Skalní pahorek, na kterém se nachází, je zejména během hlavní sezóny v téměř neustálém obležení turistů. Kromě nejznámějšího Parthenonu vás po průchodu vstupní branou přivítají třeba i méně věhlasný Erechtheion, či archeology obnovený chrám bohyně Athény. Ten navíc skýtá i krásný výhled na okolní moře a hory.

Herodův odeon v areálu Akropole, Athény
Herodův odeon v areálu Akropole, Athény | Foto: Isifa/Thinkstock

Asi nejzachovalejší stavba areálu, Odeon Heroda Attika, leží spolu s několika dalšími budovami na jižním úpatí kopce. Nejvýznamnější archeologické vykopávky Akropole uchovává a vystavuje zdejší muzeum, které najdete u jihozápadního svahu pahorku.

Aténská "agora", dřívější centrum všeho dění, dnes už jen matně vzpomíná na svou tehdejší slávu. Z ruin zdejších budov výrazněji vynikají jen zachovalý Héfaistův chrám, kompletně zrekonstruovaná Attalova stoa (zdobené sloupořadí lemující antické náměstí) či pozoruhodná Věž větrů, kombinující vodní a sluneční hodiny. Zatímco ty vodní se nacházely uvnitř dvanáctimetrové věže, stín budovy sloužil jako ručička těch slunečních.

Hefaistův chrám, Athény
Hefaistův chrám, Athény | Foto: Isifa/Thinkstock

Ze sta čtyřech korintských sloupů, které byly kdysi součástí největšího řeckého chrámu Dia Olympského, se jich do dnešních dnů zachovalo bohužel jen patnáct - alespoň jejich výška tak naznačuje, o jak monumentální stavbu původně šlo.

V porovnání s ostatními antickými památkami na vás potom starobylý hřbitov Kerameikos zapůsobí téměř jako oáza klidu.

K odkazu nejslavnějšího řeckého období se hrdě hlásí olympijský stadion z her, konaných zde v roce 1896. Nejen, že vznikl na místě původního olympijského stadionu, ale zároveň ho - svým tvarem písmene U a hledištěm z bílého mramoru - i připomíná.

Pozoruhodných (nejen starověkých) míst najdete v Aténách nespočetně - za všechny připomeňme alespoň budovu Národního archeologického muzea, která svým vzhledem souzní s artefakty uvnitř, Národní galerii, pokrývající vývoj řeckého umění od středověku po dvacáté století, nebo přítomnosti se věnující industriální muzeum GAZI Technopolis, které najdete v areálu bývalé plynárny.

olympijský stadion v Athénách má hlediště celé z bílého mramoru
olympijský stadion v Athénách má hlediště celé z bílého mramoru | Foto: Isifa/Thinkstock

Na rušných tržnicích je nakupování stále ještě radost a problém není ani vybrat si jednu z mnoha přilehlých pláží. V přístavu Pireus můžete obdivovat obrovské trajekty. Řecká metropole neutichá ani v noci - spíše naopak.

Přímé lety z Prahy do Atén nabízí pouze České aerolinie. Zpáteční letenky s mezipřistáním potom pořídíte za cenu začínající zhruba na čtyřech tisících korunách. Za dovolenou s cestovní kanceláří potom zaplatíte kolem deseti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy