Nechoďte spát, nebe chystá úplné zatmění Měsíce

vk
21. 2. 2008 6:30
Další podobné nastane nejdříve za tři roky
Během zatmění se Měsíc zbarví do oranžova
Během zatmění se Měsíc zbarví do oranžova | Foto: Reuters

Praha - Češi milující přírodní úkazy na obloze by dnes v noci neměli chodit spát. Ze středy na čtvrtek totiž bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.

Již před třetí hodinou ranní začne zemský stín postupně zakrývat Měsíc, úplné zatmění nastane těsně po čtvrté hodině. Měsíc z oblohy nezmizí úplně, budou ho ozařovat sluneční paprsky rozptýlené v atmosféře. Díky nim bude Měsíc při pohledu ze Země vypadat oranžový.

"Zabarvení Měsíce v průběhu zatmění je závislé na kvalitě ovzduší. Ovlivní ho například částečky prachu nebo obsah vody v atmosféře," vysvětlila pro Aktuálně.cz Jindřiška Majerová z pražské Štefánikovy hvězdárny.

Více: Měsíc se zatměl. Podívejte se

Když bude jasno, uvidíme i pouhým okem

Zatmění lze pozorovat i pouhým okem. Už obyčejným dalekohledem je možné vidět i měsíční moře a krátery.

Těsně před pátou hodinou začnou na měsíční povrch dopadat sluneční paprsky opět přímo a srpek ozářeného povrchu se bude postupně zvětšovat. Po šesté hodině již Měsíc vystoupí ze zemského stínu úplně, bude však již nízko nad obzorem a zapadne pět minut po sedmé hodině ranní.

Podle informací meteorologů však pozorování zatmění mohou znemožnit mraky. Očekává se oblačno až zataženo, může se objevit déšť nebo mlhy.

Jak vzniká zatmění?

Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do zemského stínu, který Země vrhá do vesmírného prostoru. Měsíc se proto musí nacházet na protilehlé straně oblohy než Slunce. Při zatmění je tedy Měsíc vždy v úplňku a zároveň Slunce, Země a Měsíc musí ležet v jedné přímce.

Od zatmění Slunce se zatmění Měsíce liší především tím, že je pozorovatelné z celé k Měsíci přivrácené strany Země. Sluneční zatmění je naopak vidět pouze z malé části zemského povrchu, protože Měsíc zakryje pouze část Slunce.

Příště až v roce 2011

Poslední v Čechách pozorovatelné zatmění Měsíce nastalo v noci ze 3. na 4. března loňského roku, příští zatmění Měsíce, ovšem pouze částečné, proběhne v noci ze 16. na 17. 8. 2008. Další srovnatelné úplné zatmění Měsíce bude z České republiky pozorovatelné v roce 2011.

Některé hvězdárny připravily k unikátnímu jevu speciální programy s přednáškami a komentovaným pozorováním, hvězdárna v Brně umožňuje například i pozorování zatmění přes internet - více ZDE.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

před 1 hodinou

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy