Nechoďte spát, nebe chystá úplné zatmění Měsíce

vk
21. 2. 2008 6:30
Další podobné nastane nejdříve za tři roky
Během zatmění se Měsíc zbarví do oranžova
Během zatmění se Měsíc zbarví do oranžova | Foto: Reuters

Praha - Češi milující přírodní úkazy na obloze by dnes v noci neměli chodit spát. Ze středy na čtvrtek totiž bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.

Již před třetí hodinou ranní začne zemský stín postupně zakrývat Měsíc, úplné zatmění nastane těsně po čtvrté hodině. Měsíc z oblohy nezmizí úplně, budou ho ozařovat sluneční paprsky rozptýlené v atmosféře. Díky nim bude Měsíc při pohledu ze Země vypadat oranžový.

"Zabarvení Měsíce v průběhu zatmění je závislé na kvalitě ovzduší. Ovlivní ho například částečky prachu nebo obsah vody v atmosféře," vysvětlila pro Aktuálně.cz Jindřiška Majerová z pražské Štefánikovy hvězdárny.

Více: Měsíc se zatměl. Podívejte se

Když bude jasno, uvidíme i pouhým okem

Zatmění lze pozorovat i pouhým okem. Už obyčejným dalekohledem je možné vidět i měsíční moře a krátery.

Těsně před pátou hodinou začnou na měsíční povrch dopadat sluneční paprsky opět přímo a srpek ozářeného povrchu se bude postupně zvětšovat. Po šesté hodině již Měsíc vystoupí ze zemského stínu úplně, bude však již nízko nad obzorem a zapadne pět minut po sedmé hodině ranní.

Podle informací meteorologů však pozorování zatmění mohou znemožnit mraky. Očekává se oblačno až zataženo, může se objevit déšť nebo mlhy.

Jak vzniká zatmění?

Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do zemského stínu, který Země vrhá do vesmírného prostoru. Měsíc se proto musí nacházet na protilehlé straně oblohy než Slunce. Při zatmění je tedy Měsíc vždy v úplňku a zároveň Slunce, Země a Měsíc musí ležet v jedné přímce.

Od zatmění Slunce se zatmění Měsíce liší především tím, že je pozorovatelné z celé k Měsíci přivrácené strany Země. Sluneční zatmění je naopak vidět pouze z malé části zemského povrchu, protože Měsíc zakryje pouze část Slunce.

Příště až v roce 2011

Poslední v Čechách pozorovatelné zatmění Měsíce nastalo v noci ze 3. na 4. března loňského roku, příští zatmění Měsíce, ovšem pouze částečné, proběhne v noci ze 16. na 17. 8. 2008. Další srovnatelné úplné zatmění Měsíce bude z České republiky pozorovatelné v roce 2011.

Některé hvězdárny připravily k unikátnímu jevu speciální programy s přednáškami a komentovaným pozorováním, hvězdárna v Brně umožňuje například i pozorování zatmění přes internet - více ZDE.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy