Nechoďte do Disneylandu, chytnete spalničky, varují lékaři

Magazín Magazín
24. 1. 2015 10:00
Hned 42 lidí z 59 nakažených navštívilo před vypuknutím choroby zábavní park v Anaheimu.
A co Myšák Mickey? Jestlipak je očkovaný proti spalničkám?
A co Myšák Mickey? Jestlipak je očkovaný proti spalničkám? | Foto: Reuters

Anaheim - Lidé, kteří nejsou očkovaní proti spalničkám, by se měli vyhnout anaheimskému Disneylandu, varují zdravotní instituce v Kalifornii. Právě místní zábavní park se stal totiž ohniskem nebývalé epidemie, píše americký list The Wall Street Journal.

Hygienici již potvrdili šedesátku případů a varují, že se nejedná o zrovna banální chorobu. Zároveň vyzývají všechny, kdo proti spalničkám nejsou očkováni, aby tak rozhodně učinili. Jinak hrozí, že epidemie nabude mnohem hrozivějších rozměrů.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, jež začíná horečkou, kašlem a rýmou a pokračuje červenou vyrážkou.

Pozoruhodné je ohnisko choroby. Hned 42  nakažených lidí z dosud zaznamenaných 59 případů navštívilo před vypuknutím nemoci Disneyland v Anaheimu. Mezi nimi je i pět zaměstnanců parku.

Spalničky byly v roce 2000 prohlášeny v USA v podstatě za vyhubené a rodiče přestávaly své děti na tuto nemoc očkovat. Jenže nyní američtí hygienici s obavami pozorují, jak se za pouhých dva a půl týdne vyskytlo stejně případů jako za celý minulý rok.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy