Nebojte se mléka, radí vědci. Zjistili, že snižuje riziko srdečních chorob

Magazín Magazín
24. 9. 2021 11:51
Rostlinné náhražky mléčných výrobků se stávají čím dal větším hitem a v obchodech se objevuje sójové mléko i veganský sýr. Vědci teď ale přišli se zjištěním, že mléčný tuk pro člověka není tak škodlivý, jak mnozí předpokládají. Lidé s větší spotřebou mléčných produktů podle nich naopak čelí nižšímu riziku výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Mezinárodní výzkumný tým se zaměřil na zemi s jednou z nejvyšších spotřeb mléčných výrobků na osobu, kterou je Švédsko. U vzorku 4150 obyvatel starších 60 let vědci nejprve zjišťovali, jak vysokou hladinu mastné kyseliny, která se nachází v mléčných výrobcích, mají Švédové v krvi. Účastníky studie pak sledovali v průměru dalších 16 let. Zajímalo je, kolik z nich za tu dobu utrpělo srdeční záchvat, kolik zasáhla mozková mrtvice a kolik zemřelo.

Z výsledků vyplynulo, že lidé s vyšší hladinou mastné kyseliny v krvi, kteří pili a jedli více mléčných produktů, čelí nižšímu riziku výskytu kardiovaskulárních onemocnění i předčasného úmrtí. Mezi zkoumanými, kteří výrobky z mléka konzumovali méně, byla četnost chorob a úmrtí ve sledované době naopak vyšší. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Svá zjištění výzkumníci pro jistotu porovnali s daty ze 17 dalších studií, jichž se dohromady zúčastnilo téměř 43 tisíc obyvatel ze Spojených států, Dánska a Velké Británie. Jejich závěry byly podobné. "Přestože k výskytu kardiovaskulárních chorob a úmrtí mohou vést i další příčiny, náš výzkum ukazuje, že mléčný tuk nemusí být pro lidský organismus nijak škodlivý," uvedl jeden z autorů, Matti Marklund z George Institute for Global Health v Sydney.

Jeho kolegyně a vedoucí výzkumu Kathy Trieuová doplnila, že nová studie stejně jako ty starší naznačuje, že mléčné produkty srdeční činnosti prospívají. "Vysoký obsah tuku, kvůli němuž se dnes mnoho lidí výrobkům z mléka vyhýbá, nemusí být důvodem, aby člověk mléko ze svého jídelníčku úplně vyškrtl. Obsahuje v sobě totiž také mnoho živin, které jsou pro naše zdraví přínosem," zdůraznila vědkyně.

Výsledky studie se příliš nelíbí Alici Lichtensteinové, ředitelce a vedoucí vědecké pracovnici z Tuftsovy univerzity, která má obavy z toho, že výsledky studie by mohly být interpretovány tak, že všechny plnotučné mléčné výrobky snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. "Většina údajů nepotvrzuje, že by konzumace plnotučných mléčných výrobků snižovala riziko kardiovaskulárních onemocnění," dodala.

Mohlo by vás zajímat: Běžné mléko je pro mě zbytečný produkt, nejsme jenom pro hipstery, říká zakladatelka Nemléka Koppová

Klasické mléko je pro mě produkt, který je částečně zbytečný, naše Nemléko je pro někoho, kdo hledá alternativu, říká spoluautorka Amálie Koppová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který ubodal poslance Davida Amesse, z vraždy a přípravy teroristického činu. Útok se stal minulý týden v kostele v Leigh-on-Sea na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy