Název Czechia je znám od roku 1722, přesto vyvolal na internetu bouři. Teď jsme spíš ČSSR, míní Češi

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 13. 4. 2016 20:56
Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek představil jednoslovný anglický název Czechia. Na sociálních sítích to vzbudilo lehkou bouři, ačkoliv název byl schválen již v roce 1993 a první zmínky o něm se datují až do roku 1722. Lidé mají strach, aby se ještě více nepletl s Čečnou. Někteří podotýkají, že dnešní poměry nejlépe vystihuje název ČSSR, jiní navrhují počkat se změnou až po konci Zemanovy éry a předstírat, že jsme úplně jiný stát.
Foto: Thinkstock

Sociální sítě jsou plné vzruchu a vášní kolem označení Czechia, které ministr zahraničí Lubomír Zaorálek hodlá přednést na půdě OSN coby jednoslovný anglický název naší země.

Nejde však o žádnou novinku, písemné prameny znají Czechii již od roku 1722, jak připomíná Pavel Krejčí v časopise Vesmír z roku 2009.

Pokud bude potřeba jednoslovný název pro Českou republiku, pojmenování Czechia bychom doporučili, říká Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.
4:45
Pokud bude potřeba jednoslovný název pro Českou republiku, pojmenování Czechia bychom doporučili, říká Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český. | Video: Filip Horký

Oficiální anglický překlad názvu Česko existuje již od roku 1993, upozorňuje Krejčí. Jazykoví odborníci tehdy doporučili názvoslovné komisi Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, aby název uznala jako oficiální.

Dospěli k tomu na základě podobného tvoření anglických označení dalších zemí (Slovakia, Austria, Slovenia), dále proto, že podobně už jsou nazvané i všechny tři územní celky (Bohemia, Moravia, Silesia) a stejně tak Česko ve světě označují například Němci (Tschechien) nebo Francouzi (Tchéquie).

Také Ústav pro jazyk český s označením souhlasí a tvrdí, že oficiální název "Czech Republic" zůstává a Czechia je v podstatě jediný reálně možný, potřebujeme-li název jednoslovný.

I přes tyto skutečnosti to na sociálních sítích vře. Textař, muzikant a mecenáš Michal Horáčekse nechal slyšet, že Czechia "zní jako název nějaké gubernie na severovýchod od Nižního Novgorodu. Prostor kyselého zelí, svrabu a podomácku vyráběných třaskavin".

Michal Horáček o názvu Czechia na Facebooku
Michal Horáček o názvu Czechia na Facebooku | Foto: Facebook/Michal Horáček

Někteří upozorňují na ještě snadnější záměnu v anglosaských zemích se slovem Chechnia.

Tento omyl Češi nejvíce pocítili, když bratři Carnajevovi zaútočili v dubnu 2013 v cíli bostonského maratonu. Lidé si na sociálních sítích začali sdělovat, že oba bratři pocházejí z České republiky. Někteří diskutující chtěli vyhlásit naší zemi válku. Vše musel uvádět na pravou míru velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Někteří Češi se obávají, že název Czechia nebude nikdo znát a svět nebude vědět, že to má být to samé co "Czech Republic".

Moravané a Slezané k tomu podotýkají, že pro ně je jediným akceptovatelným názvem republiky Čechy, Morava a Slezsko. Někteří jim připomínají, že kdyby v 90. letech vlna odporu nezablokovala oficiální používání názvu Česko, nemusel se pak chybně používat jednoslovný název Čechy, ačkoliv jde pouze o jednu ze tří historických zemí.

Další lidé berou "kauzu Czechia" s humorem, glosují s ní současnou společensko-politickou situaci a navrhují počkat s přejmenováním až po Zemanově éře a pak předstírat, že jsme úplně jiná země. Padají i názory, že pro současné poměry se nejvíce hodí označení ČSSR.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy