Návštěvníci pivního festivalu obsadili hřbitov. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Magazín Magazín
1. 10. 2021 10:00
V anglickém městě Stockton-on-Tees vyvolal vlnu rozhořčení pivní festival pořádaný místním kostelem Panny Marie. Jeho návštěvníci totiž se sklenicemi zlatavého moku posedávali kolem náhrobků přilehlého hřbitova. Mnozí diskutující na sociálních sítích to považují za neúctu k zemřelým.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obyvatelé anglického města Stockton-on-Tees si už poněkolikáté mohli užít pivní slavnosti konané na místě, kde bývá alkohol obvykle zapovězený. Čtyřdenní festival se totiž odehrával v areálu kostela Panny Marie, jehož správa se spojila s lokálním pivovarem, aby pomocí akce vybrala peníze na opravu této středověké památky z roku 1020. 

Pivní slavnosti však letos poprvé vyvolaly kontroverzi. Mohli za to návštěvníci, kteří nerespektovali pietu a se sklenkami zlatavého moku posedávali kolem náhrobků přilehlého hřbitova, píše web stanice CNN.

Pivaři se na akci nezapomněli vyfotit a sdílet snímky na sociálních sítích, kde se často dočkali odsuzujících reakcí. "Je to ostuda nejen pro návštěvníky festivalu, ale i pro správu kostela, která dovolila, aby se něco takového dělo. Hřbitovy slouží k tomu, aby na nich lidé vzdali úctu svým zemřelým. Nejsou to žádné pivní zahrádky a náhrobky nejsou stoly, na které si odložíte sklenici," napsal jeden diskutující a požadoval od organizátorů veřejnou omluvu.

"Proč si ti lidé namísto náhrobků nemohli sednout někam opodál na trávu? Je to otřesné a vypovídá to o nedostatku respektu vůči zesnulým a jejich rodinám," reagoval další uživatel. Jiný se nechal slyšet, že kdyby měl na místě někoho pohřbeného, byl by vzteky bez sebe. Ne všechny reakce ovšem byly tak negativní a našli se i komentující, kteří pro návštěvníky měli pochopení.

"Ach bože. Vždyť se jen lidi sešli, aby si užili společné chvíle. Jsem si jistý, že by zemřelí, budiž jim země lehká, byli rádi, že se mohou slavností účastnit a zažít pár chvilek štěstí," obhajoval pivaře jeden uživatel. "Ty hroby pocházejí z 18. století. Nechápu, proč se na návštěvníky akce sesypala taková vlna nenávisti," napsal jiný.

Na obranu pivních slavností se postavil i vikář kostela Panny Marie Martin Anderson. Uvedl, že si církev jen díky pořádání akce může dovolit investice do oprav historické budovy. Lidem, které festival urazil, se nicméně omluvil.

"V uplynulých dnech jsme opět otevřeli své brány všem místním obyvatelům, od mládeže až po seniory, kteří si k nám přišli užít pivní festival. Výtěžek z akce půjde na naši krásnou budovu. Fotografie, které se objevily na sociálních sítích, bohužel vzbudily značnou vlnu negativity, což mě mrzí. Doufal jsem, že festival vyvolá jen radost, a omlouvám se všem, kteří se jeho průběhem cítí dotčení," vyjádřil se Anderson na facebookové stránce kostela.

Mohlo by vás zajímat: Češi se topí v alkoholu, pivo se často podceňuje, čísla jsou alarmující, říká Kuda

Jedinou možností, jak snížit spotřebu alkoholu, je celospolečenská diskuze podobná té, která probíhala u kouření, míní adiktolog Aleš Kuda. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy