Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Návrh zákona o likvidaci elektroodpadu čelí kontroverzním změnám

Kateřina Hájková, komerční článek
13. 5. 2020 15:36
Ministerstvo životního prostředí předložilo loni v prosinci do parlamentu návrhy nových odpadových zákonů, které se týkají i sběru a recyklace nebezpečného elektroodpadu. Nyní se projednávají ve výborech a brzy by se měly dostat i do sněmovny.
Návrh zákona o likvidaci elektroodpadu čelí kontroverzním změnám
Návrh zákona o likvidaci elektroodpadu čelí kontroverzním změnám | Foto: iStock

Hlavním nedostatkem současné už notně zastaralé odpadové legislativy je to, že neobsahuje žádné závazné cíle na sběr elektroodpadu. Povinné osoby, tedy výrobci a jejich kolektivní systémy, které organizují zpětný odběr, si v podstatě samy určují, kolik ho ze sběrných dvorů obcí seberou. Vzhledem k tomu, že náklady na sběr a recyklaci tří skupin nebezpečného elektroodpadu (zářivek, televizí a lednic) jsou daleko vyšší, než náklady na sběr ostatních skupin, není o nebezpečný elektroodpad logicky moc velký zájem. Ministerstvo životního prostředí se proto rozhodlo zlepšit situaci obcí i občanů a vložilo do nových odpadových zákonů závazné cíle sběru a recyklace. "Účelem nových zákonů je, aby se přednostně sbíral právě nebezpečný elektroodpad," potvrzuje vedoucí oddělení zpětného odběru Ministerstva životního prostředí Ladislav Trylč. Vzhledem k celkovému počtu prodaného elektrozařízení bude nově nutné sesbírat minimálně 65 procent zářivek, lednic i televizí. Tento odpad přitom nepůjde nahrazovat jinými skupinami, například pračkami nebo sporáky, jejichž sběr a ekologická recyklace jsou daleko levnější.

Jeden cíl nestačí

"Rozdělení na několik samostatných cílů je velmi důležité. Pokud by totiž cíl sběru elektroodpadu byl jen jeden, objevilo by se samozřejmě riziko, že by to povinné osoby, tedy výrobce a kolektivní systémy, nemotivovalo ke sběru nebezpečného elektroodpadu, jehož recyklace je finančně velmi náročná. Naopak by spíš sbíraly právě sporáky a myčky, na což by následně doplácely hlavně obce. Nesly by riziko, že se u nich nebezpečný elektroodpad začne kupit, nikdo ho nebude odvážet a ekologicky recyklovat," vysvětluje obchodní ředitel společnosti Ekolamp Petr Číhal.

S tím souhlasí i poslanec Pirátské strany František Elfmark, který ovšem zmiňuje ještě jedno úskalí. "U elektroodpadu je obecně problém, že si ho lidé často schraňují doma, třeba vysloužilé mobilní telefony zůstávají léta v našich šuplících, nebo se ho v horším případě zbavují nevhodným způsobem. Kvůli tomu se značná část elektroodpadu nedostává do systému zpětného odběru a nemá šanci být zpracována či recyklována," říká.

Odpadové zákony zčásti kritizuje také ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová. Obsahují podle ní jen malé množství efektivních nástrojů na podporu skutečné oběhové ekonomiky a mizivou podporu recyklace. "Zákony dávají recyklační cíle a termíny, ovšem už příliš jasně neříkají, jak jich dosáhnout," myslí si.

Návrh zákona o likvidaci elektroodpadu čelí kontroverzním změnám
Návrh zákona o likvidaci elektroodpadu čelí kontroverzním změnám | Foto: iStock, komerční článek

Hrozí monopol?

Návrh Ministerstva životního prostředí je nyní v parlamentu pod palbou poslaneckých pozměňovacích návrhů. Některé z nich jsou velmi kontroverzní, jeden například vylučuje malé a střední výrobce elektrozařízení z možnosti zapojit se do řízení kolektivního systému. Hrozí tedy vznik oligopolu či monopolu v oblasti kolektivních systémů a sběru elektroodpadu. Takovýto přístup už v minulosti kritizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který naopak požadoval, aby se trh kolektivních systémů výrazně liberalizoval a aby se odstranily umělé monopolizační podmínky vzniku kolektivních systémů. "Poslanecké pozměňovací návrhy jdou ale opačným směrem, čím se vytváří riziko monopolně vysokých cen za recyklaci elektroodpadu, což je v zásadě stejný scénář, který už známe z prostředí mobilních operátorů," varuje Petr Číhal. "Důsledkem bude zvýšení cen nových spotřebičů pro zákazníky. Uvedené pozměňovací návrhy jsou navíc v rozporu s novou odpadovou směrnicí EU, která požaduje, aby byly v rámci sběru elektroodpadu zajištěny rovné podmínky pro malé a střední výrobce," dodává.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy