Natascha Kampuschová bude prodávat vlastní šperky. Někteří Rakušané ji za to odsuzují

ČTK ČTK
26. 8. 2017 11:04
Rakušanka, která před jedenácti lety utekla ze sklepního vězení, kde ji držel únosce Wolfgang Priklopil, se rozhodla uvést na trh svou kolekci šperků. Splní si tak údajně svůj velký sen. Do podnikání se pustila proto, aby nebyla závislá na penězích daňových poplatníků. Šperky s motivem květiny se budou prodávat za 1800 až 2300 korun.
Natascha Kampuschová.
Natascha Kampuschová. | Foto: Reuters

Rakušanka Natascha Kampuschová, kterou více než osm let držel únosce Wolfgang Priklopil ve svém domě ve Strasshofu u Vídně, se rozhodla splnit si svůj dlouholetý sen. V září uvede na trh svou první kolekci šperků, informovala agentura DPA.

"Jsem hrdá, neboť jsem se tou myšlenkou (na výrobu vlastních šperků) zabývala velmi dlouho," řekla devětadvacetiletá Kampuschová, jejíž příběh v roce 2006 plnil stránky světových deníků.

Kampuschová o výrobě šperků přemýšlela sedm let

Před jedenácti lety se jí podařilo uprchnout z vězení ve sklepě, kde ji od roku 1998 držel duševně narušený Priklopil. Ještě týž den, co tehdy osmnáctiletá dívka uprchla, spáchal únosce sebevraždu skokem pod vlak.

Myšlenkou na výrobu vlastní kolekce šperků se Kampuschová zabývala sedm let, řekla agentuře DPA. Pokusila se dokonce vyučit šperkařkou, studium ale nedokončila. To jí prý ale nezabránilo splnit si sen o prodávání ozdob, které by sama navrhla.

Odradit se nenechala ani kritikou některých lidí, podle nichž chce na svém tragickém osudu vydělávat. "Nechci být státu přítěží a žít z peněz daňových poplatníků," uvedla.

Vydala knihu i film, reality show v pralese se však zúčastnit odmítla 

Kampuschová je v Rakousku často terčem slovních útoků, neboť se podle kritiků snaží svůj příběh zpeněžit. Napsala například autobiografickou knihu s názvem 3096, který odkazoval k počtu dnů jejího věznění.

Stejný název nese i film, který měl premiéru v únoru 2013. Nabídku nafotit snímky do erotického časopisu Playboy či se účastnit reality show v pralese ale prý odmítla. "To byla opravdu urážka," řekla.

Ústředním motivem kolekce pěti šperků, které začne Kampuschová prodávat už v září, je květina, která podle ní symbolizuje její život. V sadě je mimo jiné řetízek na krk či náušnice. Jednotlivé kusy se budou prodávat za cenu od 70 do 90 eur (1800 až 2300 korun). Část výnosu z prodeje chce Kampuschová věnovat na charitu.

 

Právě se děje

Další zprávy