V Botswaně našli třetí největší diamant na světě. Napřed ho málem vyhodili

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 6. 2021 14:31
Diamant s 1098 karáty, který byl začátkem měsíce nalezen v Botswaně, je zřejmě třetí největší, jaký kdy byl vytěžen. Tento týden o tom informovala společnost založená botswanskou vládou a firmou De Beers, jež se specializuje na těžbu diamantů a obchodování s nimi. Diamant se přitom nejprve ocitl v hromádce bezcenných kamenů, které měly být vyhozeny.
V Botswaně podle tamní vlády a důlní společnosti našli třetí největší diamant na světě.
V Botswaně podle tamní vlády a důlní společnosti našli třetí největší diamant na světě. | Foto: Reuters

Drahokam zástupci společnosti Debswana Diamond Company předvedli botswanskému prezidentovi Mokgweetsimu Masisimu. Největším nalezeným diamantem světa je Cullinan s 3106 karáty, který byl objeven v roce 1905 v Jižní Africe. Byl však později rozřezán na menší kousky.

Před šesti lety společnost Lucara Diamond v Botswaně vytěžila diamant nazvaný Lesedi La Rona (1109 karátů). Nově objevený diamant ještě jméno nedostal a  musí teprve podstoupit certifikaci. Až pak se může oficiálně stát třetím největším na světě.

Botswanský ministr pro nerostné suroviny Lefoko Moagi uvedl, že rozměry drahokamu jsou 73 x 52 x 27 milimetrů. Web Botswana Daily News píše, že drahokam nejprve skončil v hromádce bezcenných kamenů.

Poptávka po diamantech během pandemie klesla, ale v letošním roce se očekává oživení. 

Video: Pastevec pobláznil celou zemi. Lidé kopou na poli a myslí si, že našli diamanty

Přes tisíc lidí z celé země se sjelo do jihoafrické vesnice KwaHlathi, aby hledali něco, co považují za diamanty. Analýza kamenů zatím chybí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy