V Botswaně našli třetí největší diamant na světě. Napřed ho málem vyhodili

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 6. 2021 14:31
Diamant s 1098 karáty, který byl začátkem měsíce nalezen v Botswaně, je zřejmě třetí největší, jaký kdy byl vytěžen. Tento týden o tom informovala společnost založená botswanskou vládou a firmou De Beers, jež se specializuje na těžbu diamantů a obchodování s nimi. Diamant se přitom nejprve ocitl v hromádce bezcenných kamenů, které měly být vyhozeny.
V Botswaně podle tamní vlády a důlní společnosti našli třetí největší diamant na světě.
V Botswaně podle tamní vlády a důlní společnosti našli třetí největší diamant na světě. | Foto: Reuters

Drahokam zástupci společnosti Debswana Diamond Company předvedli botswanskému prezidentovi Mokgweetsimu Masisimu. Největším nalezeným diamantem světa je Cullinan s 3106 karáty, který byl objeven v roce 1905 v Jižní Africe. Byl však později rozřezán na menší kousky.

Před šesti lety společnost Lucara Diamond v Botswaně vytěžila diamant nazvaný Lesedi La Rona (1109 karátů). Nově objevený diamant ještě jméno nedostal a  musí teprve podstoupit certifikaci. Až pak se může oficiálně stát třetím největším na světě.

Botswanský ministr pro nerostné suroviny Lefoko Moagi uvedl, že rozměry drahokamu jsou 73 x 52 x 27 milimetrů. Web Botswana Daily News píše, že drahokam nejprve skončil v hromádce bezcenných kamenů.

Poptávka po diamantech během pandemie klesla, ale v letošním roce se očekává oživení. 

Video: Pastevec pobláznil celou zemi. Lidé kopou na poli a myslí si, že našli diamanty

Přes tisíc lidí z celé země se sjelo do jihoafrické vesnice KwaHlathi, aby hledali něco, co považují za diamanty. Analýza kamenů zatím chybí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy