reklama
 
 

Našel jsem Panzerfaust. Vzal jsem si ho do práce

5. 9. 2013 16:04
Neuvěřitelný případ řešili pražští policisté s pyrotechnikem

Praha - Neuvěřitelný případ řešili pražští policisté s pyrotechnikem. Zaměstnanec úřadu na Praze 6  našel protipancéřovou střelu a přinesl si ji do práce.

Ve čtvrtek hodinu před polednem kontaktoval operátora tísňové linky 158 zaměstnanec úřadu na Praze 6 a sdělil mu, že po cestě do zaměstnání nalezl v ulici K Juliáně ležet na elektrorozvaděči část dělostřeleckého granátu.

Pak ještě dodal, že si tento předmět odnesl do práce.

Policisté okamžitě vyrazili na místo a evakuovali dva zaměstnance z budovy úřadu, dvě osoby z přilehlého penzionu a do prázdného objektu pak vešel přivolaný pyrotechnik.

Po necelé půlhodině pak pyrotechnik svůj zásah ukončil s tím, že zajistil protipancéřovou střelu ráže 57 milimetrů. Nález pak pyrotechnik převezl na bezpečné místo k likvidaci.

"Policisté varují a zároveň vyzývají veřejnost, aby v žádném případě nemanipulovali s takovými předměty a vždy přivolali policii přes bezplatnou tísňovou linku 158," dodává mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Tady jsem vám přivezl bombu

Připomíná jeden případ z loňského roku, kdy na jedno místní oddělení v Praze přišel muž se slovy "Tady jsem vám přivezl nějakou bombu."

"Oznamovatel ihned dodal, že bombu má na zadním sedadle svého auta, které zaparkoval před policejním oddělením. Než policista došel k autu, dozvěděl se od oznamovatele, že nebezpečnou věc nalezl ve vodě, na břehu Vltavy, a hned jak ji vytáhl, naložil ji do auta a několik kilometrů ji vezl městem, aby ji odevzdal policistům," líčí preventisté krajského oddělení policie.

Z bezpečnostních důvodů byl následně v okruhu několika set metrů ohraničen zakázaný prostor. Následně přivolaný pyrotechnik si zkorodovaný, ale stále aktivní dělostřelecký granát z druhé světové války odvezl k bezpečné likvidaci.

Většina nahlášených předmětů byla nebezpečná

Jen v loňském roce prověřovali pražští policisté 25 oznámení o nálezu zbraně, střeliva nebo výbušnin. Jen u zlomku případů policisté na místě zjistili, že nebezpečně vypadající předmět je zcela neškodný.

Jednalo se například o zkorodované válcovité trolejové protizávaží, jiný válcovitý předmět byl identifikován jako již nepoužívaný typ hasicího přístroje. V ostatních případech se však jednalo o skutečné a nebezpečné nálezy.

Občané v Praze nacházejí tyto nebezpečné předměty nejčastěji při zemních či stavebních pracích, dále při úklidech na půdách či ve sklepích nebo také při čištění lesů či potoků a rybníků.

"Zhruba u čtvrtiny těchto nálezů oznamovatelé porušují základní bezpečnostní pravidla a nepostupují s patřičným respektem, který si tyto nebezpečné nálezy zasluhují," upozorňuje policie.

Co dělat, když najdete podezřelý předmět?

Jaká jsou tedy pravidla při nálezu podezřelého předmětu, majícího charakter zbraně, střeliva či výbušniny? Pokud najdete takový předmět, ihned opusťte bezprostřední místo nálezu. Kriminalistické stopy se totiž při ohledání místa nálezu zajišťují i v okruhu několika metrů od nálezu.

Dále se snažte zamezit přístupu jiných osob k místu a zastavte veškeré práce v okolí. Některé výbušniny se totiž mohou iniciovat při otřesu či tlaku.

Následně kontaktujte Policii ČR, nejlépe na tísňovou linku 158, a vyčkejte do příjezdu hlídky.

Pokud policisté na místě zjistí, že vámi oznámený nález není nebezpečný a jedná se o předmět, který pouze vypadal jako zbraň, střelivo či výbušnina, žádný trest vám nehrozí.

Ten, kdo si však podobný nález z různých důvodů vymyslí a oznámí, může být podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Ten, kdo si nalezenou zbraň, střelivo či výbušninu ponechá, může být podezřelý ze spáchání trestného činu nedovolené ozbrojování či zatajení věci.    

autor: Domácí | 5. 9. 2013 16:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama