Jídlo z vlastních výkalů. NASA zkoumá metodu pro kosmonauty

David Kořínek
23. 8. 2015 12:25
NASA podpořila výzkum v přepočtu takřka pěti miliony korun. Nová technologie pomůže během dálkových letů do vesmíru, například při cestě kosmonautů na Mars.
Jídlo ve stavu beztíže na Mezinárodní vesmírné stanici.
Jídlo ve stavu beztíže na Mezinárodní vesmírné stanici. | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Washington – Americká NASA kromě vlastního výzkumu podporuje i nadějné univerzitní projekty, které by mohly přispět k vesmírnému cestování. Nově NASA podpořila projekt na přeměnu lidských výkalů zpět na jídlo. Za výzkumem stojí tým z Clemson University z Jižní Karolíny.

Projekt od vesmírné agentury získal 200 tisíc amerických dolarů, což je zhruba 4 850 000 korun. Peníze jsou určené na rok výzkumu. Výzkumný tým přitom může žádat o financování až na tři roky.

Výzkum zaměřený na recyklování potravin je pro NASA důležitý zvláště s ohledem na zamýšlené dálkové lety.

Cesta na Mars

Například cesta k Marsu by za současných podmínek kosmonautům trvala několik let. Tým vedený dr. Markem Blannerem se tak snaží zjistit, jak za pomoci mikrobů recyklovat odpad lidského těla.

„Tito mladí výzkumníci poskytnou nové palivo kreativnímu motoru NASA,“ řekl Steve Jurczyk z Ředitelství technologie vesmírných misí NASA.

Agentura podpořila i dalších sedm univerzitních projektů, zabývajících se především zlepšováním materiálů pro výrobu vesmírných zařízení.

„Technologie je prostředkem k objevování. A investice do takových technologií a výzkumníků zaručuje NASA i našemu národu schopnost řešit problémy, kterým čelíme v souvislosti s cestováním na Mars,“ pokračoval Juryczyk.

Vesmírní zahrádkáři

Během cesty na Mars nebo na jakékoliv jiné vzdálené vesmírné těleso bude posádka potřebovat ohromné množství potravin. Každý kilogram dopravený ze země do vesmíru je přitom velice drahý.

NASA se zaměřuje i na jinou alternativní cestu, jak vyřešit stravování kosmonautů. Potenciál agentura vidí v takzvaném vesmírném farmaření, tedy pěstování potravin přímo v kosmu. Minulý týden kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici poprvé ochutnali listový salát vypěstovaný zcela ve stavu beztíže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy